PEC Gniezno rozwija energetykę słoneczną

W trosce o środowisko naturalne spółka PEC w Gnieźnie wprowadza dostępne rozwiązania wpływające na ograniczenie wykorzystania nieodnawialnej energii w produkcji Ciepła systemowego. Głównym celem przedsięwzięcia jest produkcja energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii. Instalacja fotowoltaiczna pozwoli na zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną produkowaną w sposób konwencjonalny i ograniczenie emisji CO2.

W minionym tygodniu uruchomiony został system fotowoltaiczny w ciepłowni C-13 przy ul. Spichrzowej 18 w Gnieźnie. Nasza farma fotowoltaiczna posiada łączną moc prawie 100 kWp, co przełoży się na produkcję około 100 MWh energii elektrycznej rocznie.

W planach mamy kolejne inwestycje związane z energią elektryczną pochodzącą ze słońca. Docelowo chcemy zbudować kolejne instalacje w obu ciepłowniach. Pracujemy nad rozbudową systemu PV o 350 kWp w ciepłowni C-13 i 100 kWp w ciepłowni C-14.

Po realizacji instalacji na tych terenach należących do PEC wyprodukowane zostanie około 550 MWh/rok energii elektrycznej na potrzeby własne spółki, co pokryje około 30 % zapotrzebowania obu ciepłowni na energię elektryczną, gdyż obecne roczne zużycie energii elektrycznej w ciepłowni C-13 to 1100 MWh, a w ciepłowni C-14 to 570 MWh.

Te inwestycje są dowodem na dążenie PEC Gniezno do wykorzystywania czystych i zrównoważonych źródeł energii, zgodnie z obecnymi trendami i normami środowiskowymi. Zależnie od rezultatów badawczego otworu geotermalnego, PEC Gniezno rozważa też budowę większych instalacji PV oraz systemów pomp ciepła, które mogą dodatkowo zwiększyć efektywność energetyczną i przyczynić się do zrównoważonego rozwoju firmy.

System fotowoltaiczny jest wyposażony w system monitoringu i wizualizacji pracy instalacji. Dzięki temu pracownicy PEC mają możliwość zweryfikowania podstawowych informacji dotyczących wytworzonej energii, np. produkcji dziennej lub ograniczenia emisji CO2.

Dane te dostępne są w „Strefie EKO” w zakładce „Fotowoltaika”.

FOTOWOLTAIKA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *