Poradnik jak oszczędzać Ciepło systemowe

Pamiętaj, aby kontrolować temperaturę w całym mieszkaniu - 20°C, dla sypialni, podczas gdy śpimy 18°C, dla łazienki 24°C. Temperatura w tych pomieszczeniach powinna być dostosowana do naszych potrzeb – każda osoba odczuwa komfort cieplny indywidualnie. Gdy w domu jest małe dziecko możemy utrzymywać temperaturę w pokoju dziennym w granicach 22°C. Z kolei gdy wyjeżdżamy na urlop lub weekend nie powinniśmy wyłączać Ciepła systemowego całkowicie, a jedynie utrzymywać je w okolicach temperatury 16-17°C. Wówczas mieszkanie nie będzie wychłodzone, a jego ponowne nagrzanie nie potrwa długo i nie pochłonie dużo energii.

Warto zainwestować w termostatyczne zawory grzejnikowe – Zawory termostatyczne pozwalają na racjonalne gospodarowanie ciepłem w mieszkaniu. Dzięki nim możemy utrzymywać temperaturę na odpowiednim poziomie, a więc ograniczyć pobór ciepła. Przede wszystkim wykorzystujemy je przy wietrzeniu pomieszczeń, wyjściu z domu, wyjeździe na urlop. Na rynku dostępne są zawory z programatorem, które pozwalają nie tylko zwiększyć nasz komfort, ale także oszczędności.

Zainwestuj w nowe, szczelne okna - Okna są tym elementem naszych mieszkań, przez które często tracimy najwięcej Ciepła systemowego. Wymiana na nowe okna (plastikowe lub drewniane) pozwala nam obniżyć straty ciepła nawet do 50%. Montując bardziej szczelne okna należy jednak pomyśleć o zagwarantowaniu sprawnej wentylacji.

Postaraj się tak umeblować mieszkanie, aby grzejniki były odsłonięte - Zastawienie grzejników sofą, fotelem, czydługimi, ciężkimi zasłonami sprawia, że ciepło nie rozprzestrzenia się prawidłowo na całe pomieszczenie. Meble powinny być ustawione w odległości przynajmniej 1 metra od grzejnika.

Warto zainwestować w dobre grzejniki - Jeśli w mieszkaniu zamontowane są stare grzejniki żeliwne, przy okazji remontu dobrze jest oczyścić je ze starej farby i pomalować na nowo specjalną farba emulsyjną. Grzejników nie powinno się malować w kolorach srebra (zmniejsza się ilość ciepła oddawana przez promieniowanie). Zbyt duża ilość powłok nakładanych farb także zatrzymuje promieniowanie ciepła. Można też wymienić grzejniki żeliwne na nowsze grzejniki płytowe. Wymiana taka powinna zostać wykonana w okresie letnim i uzgodniona z administracją.

Wietrz mieszkanie racjonalnie - Wietrzenie mieszkania zapewnia lepsze samopoczucie, dlatego nie warto z niego rezygnować w obawie o utratę ciepła w pomieszczeniach. Zamiast jednak pozostawiać uchylone okna przez cały dzień, najlepiej jest wietrzyć krótko, ale intensywnie - otwierając szeroko okna. W momencie, gdy poczujemy powiew świeżego powietrza w pokoju, możemy być pewni, że nastąpiła jego wymiana. Zimne powietrze szybko się nagrzeje przy niewielkiej stracie energii. Wietrząc zawsze należy zamknąć dopływ Ciepła systemowego do grzejników!

Rolety zewnętrzne – oszczędność ciepła i bezpieczeństwo - Wielu mieszkańców bloków montuje, za zgodą administracji, rolety zewnętrzne. Odpowiednio dobrane, nie tylko stanowią ochronę przed włamaniem, ale także sprzyjają racjonalnemu korzystaniu z ciepła. Stosując rolety zewnętrzne możemy zaoszczędzić do 40% ciepła, traconego przez okna. Rolety tworzą dodatkową, szczelną warstwę izolacyjną, chroniąc nas nie tylko od mrozu, ale i od silnego, chłodnego wiatru.

Ekrany zagrzejnikowe - Dobrym pomysłem jest również zamontowanie ekranów zagrzejnikowych z materiału izolacyjnego. Odbijają one strumień ciepła od ściany, dzięki czemu jest ono kierowane do mieszkania. Unikamy w ten sposób ogrzewania ścian.

Obserwuj pogodę - Dobierz odpowiedni poziom Ciepła systemowego, adekwatny do temperatury na zewnątrz. Pamiętaj, że przegrzewanie pomieszczeń sprzyja osłabieniu koncentracji i złemu samopoczuciu. Pamiętaj, że w budynkach korzystających z Ciepła systemowego specjalne czujniki i regulatory czuwają, aby do mieszkań dostarczana była odpowiednia ilość energii cieplnej, adekwatna do temperatury na zewnątrz.

Ograniczaj nadmiar wilgoci w mieszkaniu - Nie gotuj bez przykrycia, nie bierz długich kąpieli. Częściej korzystaj z prysznica zamiast kąpieli w wannie. Wilgotne powietrze w mieszkaniu trudniej się ogrzewa i stwarza niekorzystny mikroklimat.

Nie przegrzewaj pomieszczeń wspólnych - Rozejrzyj się w swoim budynku, a na pewno znajdziesz suszarnie, pomieszczenia gospodarcze, piwnice gdzie temperatury są zbyt wysokie. Warto zacząć oszczędzać ciepło również tam. Nie należy jednak likwidować wszystkich grzejników w pomieszczeniach niemieszkalnych. Takie działanie może być przyczyną nie tylko zniszczeń w tych pomieszczeniach (wilgoć, grzyb, przemarzanie ścian, rdza), ale spowoduje konieczność dostarczenia większej ilości ciepła do mieszkań sąsiadujących z takimi pomieszczeniami.
Zwracaj uwagę na swoje otoczenie –

Jeśli zauważysz usterki w budynku:
• brak szyb na klatkach schodowych, suszarniach, pralniach, piwnicach,
• niedomykające się drzwi wejściowe,
• intensywnie rozgrzane grzejniki na klatkach schodowych,
• ubytki w izolacji instalacji Ciepła systemowego,

Jak najszybciej zgłoś to Administratorowi budynku!

Jednocześnie pamiętaj, aby samemu zamykać drzwi i okna na klatkach schodowych!

Aby oszczędzać ciepłą wodę należy:

• zakręcać wodę podczas codziennego mycia zębów, mycia głowy czy golenia,
• częściej korzystać z prysznica niż z wanny, w której kąpiele wymagają większej ilości wody. Jeśli już kąpiesz się w wannie, najpierw zatkaj odpływ korkiem a potem odkręć dopiero gorącą wodę,
• używać niewielkiego strumienia wody do zmywania naczyń. Jedną komorę napełnij wodą przeznaczoną do mycia a pod strumieniem bieżącej wody tylko opłukuj umyte naczynia, jeśli posiadasz zmywarkę, korzystaj z niej jak najczęściej,
• chcąc ustawić optymalną temperaturę wody należy zmniejszyć strumień wody, zamiast go zwiększać,
• wymienić tradycyjne dwuuchwytowe baterie na mieszalnikowe, termostatowe lub bezdotykowe - używając ich nie tracisz wody przy ustawianiu temperatury wody,
• zamontować perlatory, czyli specjalne końcówki, które dzięki dodatkowemu napowietrzeniu pozwalają zaoszczędzić ok. 30 proc. wody, jaką w gospodarstwie domowym zużywamy podczas mycia, płukania oraz kąpieli pod bieżącą wodą.