Niska emisja

Niska emisja to emisja pyłów pm 10* i szkodliwych gazów pochodzących z domowych kotłowni węglowych i pieców grzewczych, w których spala się śmieci, a spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób.

To wysokie ryzyko – podczas spalania śmieci w domowych instalacjach powstają trujące związki chemiczne, które przenikają do organizmu człowieka powodując szereg różnych chorób takich jak: bóle głowy, podrażnienia błon śluzowych, alergie, choroby układu oddechowego i krążenia, niedotlenienie, bezpłodność, a nawet nowotwory. Podobne schorzenia występują kiedy spalamy węgiel złej jakości (o niskich parametrach grzewczych). Wydzielają się wtedy duże ilości pyłów pm 10, które dostają się do organizmu człowieka.

O problemie – spalanie śmieci w piecach i kotłach c.o. to problem w centrach i na przedmieściach większości polskich miast. Stwarza to poważne zagrożenie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Coraz więcej osób zapada na choroby górnych dróg oddechowych. Na nowotwory krtani i płuc chorują osoby, które nigdy nie paliły papierosów. To nie przypadek. Jednym z powodów jest tzw. niska emisja.

Skala problemu – problem dotyczy budynków ogrzewanych za pomocą węglowych kotłów c.o. i pieców kaflowych zlokalizowanych w centrum miasta oraz na osiedlach domków jednorodzinnych. Szczególnym problemem są piece kaflowe, w których daje się spalić wszystko, a które jednocześnie pracują przy bardzo niskiej sprawności.

Jak rozwiązać ten problem? Odpowiedź jest prosta. Wystarczy podłączyć się do Ciepła systemowego, lub jeśli nie ma takiej możliwości, korzystać z gazu ziemnego, gazu płynnego, prądu oraz alternatywnych źródeł energii. Ciepło systemowe jest bardzo popularnym rozwiązaniem w polskich domach – korzysta już z niego ponad połowa mieszkańców Gniezna.