2 oblicza lutego

Tegoroczny luty można podzielić na 2 połowy. Pierwsza, zdecydowanie zimowa i druga, bardziej wiosenna. W tej pierwszej oprócz srogich mrozów mieliśmy także do czynienia z intensywnymi opadami śniegu. Odbiorcy Ciepła systemowego w tym okresie bardzo intensywnie korzystali z energii cieplej dostarczanej przez PEC. Później trend się odwrócił. Cieplejsze powietrze jakie dotarło nad Polskę diametralnie zmieniło stopień wykorzystania Ciepła systemowego. Bardzo dobrze widoczne jest to zjawisko na poniższych wykresach.

Średnia dobowa temperatura w dniach 1-28 lutego wyniosła -0,50ºC. W planie techniczno-ekonomicznym Spółki zakładano średnią dobową temperaturę w tym miesiącu na poziomie +3,2ºC. Najzimniejszy luty jaki zanotowaliśmy podczas naszych 29-letnich pomiarów miał miejsce w 1996 r. (temperatura dobowa -4,5ºC), natomiast najcieplej było w 1998 r. (temperatura dobowa +4,6ºC).

Najzimniejszym dniem okazał się 8 lutego (temperatura dobowa -10,3ºC), natomiast najcieplej było 24 lutego (temperatura dobowa +12,1ºC).

II

Zmiany temperatury w lutym przedstawiono na powyższym wykresie.

W lutym wyprodukowano 65 280 GJ energii cieplnej, przy planowanej ilości 57 805 GJ. Wyprodukowano więc 112,9 % planowanej ilości energii cieplnej.

II a

Zmiany produkcji, które odpowiadają zmianom zużycia energii cieplnej w lutym przedstawiono na powyższym wykresie (PEC w Gnieźnie, dzięki zautomatyzowaniu i opomiarowaniu procesu produkcji, dostarczania i dystrybucji energii cieplnej, dostarcza tylko tyle energii jaka jest pożądana przez użytkowników).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *