II Drzwi Otwarte w PEC Gniezno.

Podobnie jak w ubiegłym roku frekwencja zaskoczyła organizatorów podczas drugich drzwi otwartych!

Po raz drugi Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie zorganizowało drzwi otwarte dla mieszkańców Gniezna. W tym roku impreza zrealizowana została w ramach akcji „Niska emisja, to wysokie ryzyko”, która realizowana jest wraz z Gnieźnieńskim Kołem Polskiego Klubu Ekologicznego i pod patronatem Prezydenta Miasta Gniezna, Jacka Kowalskiego.

Ładna pogoda i chęć zobaczenia jak wytwarza się Ciepło systemowe przyciągnęło w sobotę 08 września, na ul. Spichrzową, do Ciepłowni C-13 ponad 700 osób. Impreza rozpoczęła się o godzinie 10 a zakończyła po godzinie 13. Uroczystego otwarcia imprezy w imieniu Miasta Gniezna dokonał Dyrektor Wydziału Mienia Komunalnego, Pan Mirosław Kazior, pełniący jednocześnie funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej PEC Gniezno.

Spośród zaproszonych gości imprezę zaszczycili swoją obecnością Poseł na Sejm Pan Tadeusz Tomaszewski, Przewodniczący Rady Powiatu oraz Prezes Zarządu naszego największego odbiorcy – Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Pan Zdzisław Kujawa, Prezes Gnieźnieńskiego Koła Polskiego Klubu Ekologicznego Pani Maria Brykczyńska, członek Rady Nadzorczej Pan Jan Wesołowski.

Podobnie jak w ubiegłym roku grupy od 30 – 50 osób wraz z pracownikami pełniącymi w tym dniu rolę przewodników mogły zobaczyć plac opałowy, na którym prowadzony był proces nawęglania i formowania pryzm, halę kotłów z 3 kotłami o mocy 5 MW, oddanym do użytku w roku 2010, zmodernizowanym kotłem o mocy 10 MW i dwoma kotłami o mocy 25 MW, centrum sterowania systemem ciepłowniczym miasta Gniezna, halę odżużlania, halę pomp, gdzie znajdują się pompy odpowiedzialne za dostarczenie Ciepła systemowego do najdalszych zakątków Gniezna oraz instalacje odpylania, dzięki którym ograniczona jest do minimum niska emisję niekorzystna dla zdrowia ludzkiego i otaczającego nas środowiska naturalnego.

Uczestnicy z zaciekawieniem słuchali informacji o PEC, z których można było się między innymi dowiedzieć, że:

· komin ciepłowni C-13 ma ponad 100 m wysokości, co odpowiada wysokości 3 wieżowców,

· w sezonie grzewczym spalane jest dziennie 200 ton miału węglowego co odpowiada przeciętnemu rocznemu zapotrzebowaniu na opał od 50 do 100 gospodarstw domowych.

· moc cieplna największego kotła WR-25 odpowiada zapotrzebowaniu na moc „grzewczą” około 200 mieszkalnych budynków wielorodzinnych,

· woda w sieci ciepłowniczej po ogrzaniu w kotle do najdalszego punktu sieci przebywa około 8 km w ciągu około 2 godzin i z takim wyprzedzeniem musi reagować obsługa ciepłowni na zmiany w odbiorze energii cieplnej,

· woda powraca do kotła z najdalszego punktu sieci ciepłowniczej po przebyciu w sumie około 16 km, co trwa około 4 godzin,

· Ciepłownia C13 wykorzystuje w sezonie grzewczym moc elektryczną odpowiadającą mocy 900 lodówek,

· stacje odpylania pozwalają rocznie wyeliminować emisję około 800 ton pyłów
do powietrza, z którymi mielibyśmy do czynienia, gdyby energia cieplna była wytwarzana w indywidualnych piecach i kotłach.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy naszej koleżanki z laboratorium, która zaprezentowała wiele ciekawych doświadczeń chemicznych, m. in.: sztuczną pianę, sztuczną krew, dym z naszego komina, ogień z kotła. Zainteresowanie wzbudził również pokaz zamiany wody w wino i wina w wodę. Można również było zobaczyć jak otrzymuje się coca cole light. Poprzez umieszczenie odpowiedniej ilości pyłów w słojach zaprezentowana została również różnica między ilością pyłu emitowanego z indywidualnych instalacji grzewczych nie zaopatrzonych w układy odpylania i ilością pyłu emitowanego przez PEC.

W ramach II Drzwi Otwartych czynny był punkt PCK, gdzie można było honorowo oddać krew, która została przekazana na ratowanie ludzkiego życia i zdrowia. Dla wszystkich, którzy oddali krew przygotowano upominki oraz rozlosowano wśród nich cenne nagrody,
m. in.: tablet. Zwiedzający mogli także dowiedzieć się, w jaki sposób udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym.

Ciekawość wzbudziła także gnieźnieńska Straż Pożarna, która zaprezentowała pokaz gaszenia ognia na najwyższym piętrze naszej ciepłowni wraz z ratowaniem poszkodowanego. Pokaz był niezwykle ciekawy, zwłaszcza dzieci mogły przyjrzeć się z bliska bardzo niebezpiecznej pracy strażaków.

Kwiaciarnia „Planeta Kwiatów” informowała gości o sposobach pielęgnacji roślin doniczkowych zimą oraz przekazywała zainteresowanym ulotki przygotowane razem z PEC Gniezno: „Ciepło Systemowe przyjazne dla roślin w domu”. Na stoisku można było także zakupić rośliny doniczkowe w promocyjnych cenach.

Dla wszystkich gości przygotowano poczęstunek z grilla, grochówkę, ciepłe i zimne napoje.
Catering podczas tegorocznej imprezy stanął na wysokości zadania, obsługa była szybka i sprawna.

Każda dorosła osoba oraz każde dziecko brało udział w losowaniu gadżetu PEC. Dorośli mogli wylosować takie nagrody jak: kubki, breloki, stacje pogodowe, termometry, parasole. Dzieci natomiast losowały: kredki lub świnki skarbonki, które uczą jak oszczędzać Ciepło systemowe.

Dla najmłodszych przygotowano: zamek dmuchany, watę cukrową, balony oraz lizaki. Gry i zabawy, w tym wspólne rysowanie poprowadzili pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury. Najmłodsi uczestnicy drzwi otwartych mogli również poznać reguły gry w szachy, także parkowe oraz wziąć udział w grach mini tenisa oraz konkursie tenisowym organizowanym przez Szkołę Tenisa TP.

Duże zainteresowanie wzbudziło stoisko TŻ Start Gniezno. Był na nim obecny wraz ze swoim sprzętem Adrian Gała, członek drużyny. Można było otrzymać autograf, zrobić sobie zdjęcie na maszynie, porozmawiać z przedstawicielami klubu. Zorganizowano konkurs wiedzy o klubie Start Gniezno z licznymi upominkami w formie gadżetów klubowych.

Wśród gości, którzy wypełnili ankietę dotyczącą działalności PEC Gniezno rozlosowano główną nagrodę: rower PEC – SPRINTER. Szczęście dopisało P. Arturowi Górczyńskiemu – gratulujemy!

Frekwencja oraz opinie wyrażane przez uczestników drugich dni otwartych w PEC w Gnieźnie upewniły organizatorów, że tego typu spotkania, podczas których można przybliżyć technologię wytwarzania Ciepła systemowego są potrzebne i oczekiwane.
Jest więc powód, żeby podobną imprezę zorganizować także w przyszłym roku.

Wielu z gości podkreślało, że to co zobaczyli i to czego się dowiedzieli zaskoczyło ich oraz zmieniło postrzeganie energii cieplnej, która do tej pory znikąd pojawiała się w ich mieszkaniach.

Zwiedzający podkreślali, że wytwarzanie Ciepła systemowego to skomplikowany, choć w pełni zautomatyzowany proces, w którym bierze udział grupa odpowiednio przygotowanych pracowników.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *