Zacznij oszczędzać z systemem „Oszczędni z PEC Gniezno”

Przygotowujemy się do testowania inteligentnego systemu sterowania zapotrzebowaniem na ciepło w budynkach wielorodzinnych. Pozwala on zmniejszyć zużycie ciepła na cele ogrzewania o ok. 10%.

Jak jest dzisiaj? – za to jak dziś ogrzewany jest Państwa budynek odpowiada wyłącznie czujnik temperatury zewnętrznej połączony z regulatorem pogodowym węzła cieplnego, który decyduje o tym kiedy i ile ciepła dostarczane jest do grzejników. Jest to technologia, która opiera się wyłącznie na jednym parametrze, a to za mało, żeby mówić o oszczędzaniu. Dodatkowo Użytkownik Ciepła systemowego może oczywiście zmniejszyć zużycie ciepła w swoim mieszkaniu poprzez skręcenie zaworów termostatycznych przy grzejnikach.

Jakie będzie jutro z pilotażowym programem „Oszczędni z PEC Gniezno”? – testowany przez nas system bierze pod uwagę dane o nieruchomości i jej lokalizacji takie jak: usytuowanie budynku, system wentylacji, ilość i rodzaj okien, a także stan elewacji. Dodatkowo analizowane i sprawdzane są czynniki atmosferyczne takie jak: temperatura zewnętrzna, nasłonecznienie, prędkość i kierunek wiatru oraz opady atmosferyczne. Zmieniamy standardową automatykę pogodową opartą wyłącznie na temperaturze zewnętrznej na inteligentny system optymalizacji energii cieplnej w budynku, który bazuje na sztucznej inteligencji. To właśnie ona będzie dbała nie tylko o komfort cieplny Użytkowników Ciepła systemowego poprzez utrzymanie temperatury pomieszczeń na oczekiwanym poziomie, ale także o oszczędności. Dostęp do naszego systemu optymalizacji jest zdalny i może odbywać się z dowolnego miejsca, o dowolnej porze.

Testowane rozwiązanie jest w pełni zautomatyzowanym i samouczącym się systemem, który zapewnia optymalizację zużycia ciepła w czasie rzeczywistym, poprzez kontrolę jego pracy tak, aby jak najlepiej wykorzystać dostępną energię cieplną. System ten, poza danymi lokalizacyjnymi budynku i czynnikami atmosferycznymi, gromadzi dane z czujników temperatury i wilgoci umieszczonych wewnątrz budynku i na ich podstawie buduje model termodynamiczny obiektu. Model ten umożliwia optymalizację zużycia ciepła zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem. Dostarczymy więc do Użytkowników Ciepła systemowego tylko tyle ciepła ile będą go potrzebować.

Program „Oszczędni z PEC Gniezno” na dzień dzisiejszy został uruchomiony w Szkole Podstawowej nr 9 im. Mieszka I w Gnieźnie i Szkole Podstawowej nr 10 im. Polskich Noblistów w Gnieźnie. W obydwu szkołach zostały zamontowane czujniki temperatury i wilgoci, które pozwalają na dokładne monitorowanie jakości powietrza w wybranych salach lekcyjnych oraz przekazują informacje zwrotne dotyczące wykorzystywania ciepła. Dane z czujników temperatury i wilgoci mogą być odczytywane co 10 – 60 minut dzięki czemu system wyłapie anomalia i pozwoli na maksymalne zracjonalizowanie temperatury poprzez jej redukcję tam gdzie jest taka możliwość bez utraty komfortu cieplnego w pozostałych pomieszczeniach. Zastosowany system w ww. szkołach pozwoli zaoszczędzić od 7 do 10% kosztów zużycia energii a szacowany zwrot inwestycji nie powinien przekroczyć 1,5 roku. Dzięki aktywnej kalibracji system zapewni stałą efektywność energetyczną budynków szkół.

Poszukujemy chętnych Użytkowników Ciepła systemowego, którzy chcieliby przetestować nasze rozwiązanie w swoich budynkach. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: bok@pec.gniezno.pl.

Już dziś przygotuj się na nadchodzący sezon grzewczy 2024/2025 i zacznij oszczędzać z systemem „Oszczędni z PEC Gniezno” 

oszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *