Ciepła woda jednak z PEC !

W odpowiedzi na artykuł Pana Mariusza Górkowskiego pod tytułem „Ciepła woda. Koszt, technika i inne…” informujemy, że Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o. o., po zapoznaniu się z informacjami o licznych problemach z wentylacją pomieszczeń budynków w naszym mieście, zaproponowała mieszkańcom, jako jedno z rozwiązań, zamianę „junkersów” gazowych na ciepłą wodę podgrzewaną przez PEC.

Naszym zdaniem jest to rozwiązanie najlepsze, bo bezpieczne, sprawdzone i jak pokazały przykłady z Polski, tańsze od podgrzewania wody przy użyciu gazu. Jednak właściciele mieszkań, po zapoznaniu się z wszystkimi możliwymi do zastosowania rozwiązaniami i przeanalizowaniu korzyści z nich płynących, decyzję o ewentualnym skorzystaniu z propozycji PEC podejmą samodzielnie. Dziwi nas, że autor wspomnianego artykułu, który kierował swego czasu PEC i niedawno ubiegał się o stanowisko Prezesa Spółki, wykazuje się brakiem znajomości zagadnień związanych z rozliczaniem PEC z odbiorcami za zużyte ciepło i w ten sposób wprowadza niepotrzebne zamieszanie wśród mieszkańców naszego miasta.  Z ubolewaniem stwierdzamy, że Pan Mariusz Górkowski podał w swoim artykule nieprawdziwe informacje.

PEC a Gnieźnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa

Z GSM łączy PEC umowa na sprzedaż i przesyłanie energii cieplnej, na mocy której PEC dostarcza do obiektów administrowanych lub będących w zasobach Spółdzielni Mieszkaniowej ciepło na cele centralnego ogrzewania (co) i podgrzania wody użytkowej (cw).

Zgodnie z Prawem Energetycznym PEC w Gnieźnie rozlicza się ze swoimi odbiorcami tylko na podstawie liczników ciepła poddawanych systematycznej legalizacji, które w jednoznaczny sposób wskazują, ile dany budynek zużył ciepła. Spółdzielcy płacą jedynie za tyle energii cieplnej ile zostaje zużyte na potrzeby centralnego ogrzewania i podgrzania wody.

W niektórych budynkach GSM instalacja centralnego ogrzewania i rozprowadzania ciepłej wody umożliwia zainstalowanie i stosowanie w rozliczeniach dwóch liczników ciepła: licznika ciepła mierzącego ilość ciepła zużytego na cele co oraz licznika ciepła mierzącego ilość ciepła zużytego na cele cw. W takich przypadkach ilość ciepła zużywana na cele cw jest precyzyjnie określana przez licznik ciepła.

Układ rozprowadzania ciepła w pozostałych budynkach uniemożliwia jednak zainstalowanie dwóch liczników ciepła: na co i na cw. Wówczas do rozliczeń stosuje się jeden licznik ciepła, który mierzy ilość ciepła zużytego przez budynek łącznie na cele co i na cele cw. W celu ustalenia, ile ciepła zostało zużyte na co, a ile na cw wykorzystuje się wodomierz, który mierzy ilość zużytej wody, która zostaje podgrzana przez Ciepło Systemowe. Mnożąc ilość zużytej ciepłej wody [m3] przez współczynnik podgrzania wody [GJ/m3]  uzyskujemy ilość ciepła zużytą do podgrzania wody. Współczynnik podgrzania wody zostaje wyznaczony na podstawie ilości zużytej ciepłej wody i ilości zużytego ciepła w okresie letnim, kiedy to nie jest dostarczane ciepło na cele co. W okresie tym, całe zużywane ciepło przez budynek zostaje wykorzystane tylko do podgrzania wody użytkowej i możliwe jest ustalenie, ile w konkretnym budynku zużywa się ciepła do podgrzania 1 m3 wody.  Uśredniony współczynnik podgrzania wody stosuje się następnie w sezonie grzewczym tylko do podziału zużytego ciepła na co i cw.

Należy z całą stanowczością podkreślić, że GSM płaci PEC tylko za ciepło, które jest zmierzone licznikiem ciepła. Podział ciepła na co i cw na podstawie współczynnika podgrzania wody odbywa się na wniosek Spółdzielni i umożliwia GSM rozliczanie mieszkańców oddzielnie za co i oddzielnie za cw. Taki sposób podziału nie wynika ze złej woli PEC, czy GSM, a jedynie z ograniczeń wynikających z zastosowanych na etapie projektowania budynków rozwiązań rozprowadzania w nich ciepła, które uniemożliwiają zainstalowanie dwóch liczników ciepła oddzielnie mierzących ilość ciepła zużywanego na co i cw.

Obecnie, dążąc do obniżenia ostatecznej ceny ciepłej wody dla poszczególnych mieszkańców, od października br. GSM planuje obniżyć stosowany do rozliczeń współczynnik energii cieplnej potrzebnej do jej podgrzania z 0,65 GJ na m3 do 0,35 GJ na m3. Działanie to obniży cenę ciepłej wody do poziomu porównywalnego z podgrzewaniem gazem w kotłach dwufunkcyjnych i ?junkersach?. Ewentualne mniejsze lub większe zużycie energii cieplnej zużywanej na podgrzanie wody użytkowej w poszczególnych budynkach będzie rozliczone w całkowitym zużyciu energii cieplnej w tych budynkach, tak jak to miało miejsce dotychczas. Jednocześnie działania inwestycyjne w najbliższych latach powinny doprowadzić do tego, żeby współczynnik 0,35 GJ na podgrzanie m3 wody stał się osiągalny dla każdego budynku wielorodzinnego.

Koszt 

PEC nie dostarcza ciepłej wody, a jedynie podgrzewa zimną wodę dostarczaną przez PWiK, z użyciem Ciepła systemowego, relatywnie najtańszego czynnika grzewczego. Dlatego koszt ciepłej wody wytwarzanej z wykorzystaniem energii cieplnej (Ciepła systemowego) dostarczanej przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie jest generalnie porównywalny z kosztem podgrzania wody z użyciem gazu ziemnego.

Odnosząc się do porównań kosztów podgrzewania wody użytkowej ciepłem PEC, gazem ziemnym i energią elektryczną dokonanych przez autora wspomnianego artykułu, należy zwrócić uwagę, że podczas kalkulacji kosztów podgrzewania wody gazem i energią elektryczną uwzględniono tylko koszt paliwa zużywanego do podgrzania wody. Natomiast w cenie Ciepła systemowego wliczony jest zarówno 24-godzinny serwis techniczny, koszt energii elektrycznej, przeglądów, konserwacji i napraw węzłów, co zostało zupełnie pominięte przez w/w autora artykułu.

W przypadku kosztów podgrzewania wody ciepłem systemowym PEC jest to koszt całkowity – w tym przypadku mieszkańcy płacąc za podgrzanie wody nie muszą martwić się o inne dodatkowe koszty. Poza tym mają zagwarantowaną stałą pomoc naszego Pogotowia Ciepłowniczego, które monitoruje 24h na dobę stan urządzeń węzła cieplnego i czuwa nad jego prawidłową pracą, także w godzinach popołudniowych oraz w święta.

Do kosztów podgrzewania wody użytkowej gazem ziemnym należy doliczyć także koszt corocznych przeglądów i konserwacji urządzeń gazowych w mieszkaniu oraz koszt zakupu nowego „junkersa”, którego okres eksploatacji szacuje się na około 10 lat.    

W przypadku podgrzewania wody energią elektryczną już sam koszt zużywanej w tym celu energii elektrycznej wskazuje, że jest to jedno z najdroższych rozwiązań.

Technika i inne…

Tak jak inne przedsiębiorstwa ciepłownicze w całej Polsce, PEC proponuje w miejsce aktualnie zainstalowanych gazowych podgrzewaczy wody, dostarczać do budynków Ciepło systemowe w celu podgrzania wody użytkowej poprzez zamianę węzła jednofunkcyjnego na węzeł dwufunkcyjny.

Koszty związane z modernizacją węzła cieplnego poniesie PEC, natomiast jedynym kosztem, który poniosłaby Wspólnota jest przygotowanie instalacji wewnętrznej do rozprowadzania ciepłej wody wewnątrz budynku.

Po stronie wspólnoty mieszkaniowej (Zarządcy wspólnoty) leży tylko przygotowanie układu rozprowadzania ciepłej wody w budynku. Koszt przygotowania instalacji wewnętrznej będzie znany dopiero po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego na wykonanie tych robót, które przeprowadzi w imieniu właścicieli mieszkań zarządca wspólnoty mieszkaniowej. Z informacji uzyskanych od innych firm ciepłowniczych wynika jednak, że koszt ten kształtuje się na poziomie około 2.000 zł dla jednego mieszkania. Po stronie mieszkańców jest to jedyny koszt związany z modernizacją układu rozprowadzania ciepłej wody w budynku. W zależności od decyzji właścicieli mieszkań koszt ten może być poniesiony np. w ramach funduszu remontowego wspólnoty mieszkaniowej.

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie dostarcza do budynków taką ilość energii cieplnej, która umożliwia podgrzanie wody do wymaganych prawem temperatur. Takie też dokonane są na węzłach ustawienia. Dlatego też temperatura ciepłej wody użytkowej podgrzewana Ciepłem systemowym ma temperaturę w granicach 55 stopni C – 60 stopni C. W publikacji GSM błędnie podano, że woda ogrzewana jest tylko do temperatury 40 stopni C. We wszystkich materiałach PEC informujemy, że wodę podgrzewamy o 40 stopni C, a nie do 40 stopni C. Dzieje się tak dlatego, że tzw. zimna woda podawana przez wodociągi ma temperaturę około 15 stopni C, wobec czego do uzyskania wymaganej temperatury 55 stopni C należy ją podgrzać o 40 stopni C.  Informujemy ponadto, że zmiana wielkości współczynnika do określenia ilości ciepła zużytego do podgrzania wody użytkowej nie może i nie wpłynie na obniżenie temperatury ciepłej wody w kranach! Jak już wspominaliśmy temperatura ciepłej wody podgrzewanej przez PEC Gniezno spełnia i będzie spełniała wszystkie wymagane normy w zakresie temperatur.

 Do podgrzania wody do w/w temperatur potrzebna jest określona ilość energii cieplnej wskazana przez legalizowany licznik. Tylko za taką ilość energii płacą Spółdzielcy. Można podgrzać wodę do niższej lub do wyższej temperatury (np. w celu przeprowadzenia dezynfekcji cieplnej zapobiegającej wystąpieniu legionelli) na życzenie odbiorcy. Będzie się to jednak wiązało odpowiednio z niższym lub wyższym zużyciem energii cieplnej. Wszystko zależy od odbiorcy, nie od PEC. Choć zgodnie z prawem zalecana jest temperatura wody w punktach czerpalnych między 55 stopni  C a 60 stopni C. Kłamstwem jest więc, że Spółdzielnia płaci za dostarczenie wody o obniżonych parametrach. Nawet gdyby temperatura ciepłej wody w kranie Spółdzielcy byłaby niższa (np. w wyniku błędnego nastawu lub awarii), wiązałoby się to z mniejszym zużyciem energii i niższym kosztem dla użytkowników!

 Zastąpienie gazowych podgrzewaczy, podgrzaniem wody z wykorzystaniem ciepła systemowego, wiąże się z koniecznością przeprowadzenia adaptacji łazienek jedynie w niewielkim zakresie. Na pewno nie jest wymagany generalny remont łazienek! Zlikwidowany zostanie tylko podgrzewacz gazowy oraz rury gazowe, a dotychczasowa rura doprowadzająca ciepłą wodę z  „junkersa” do kranu zostanie podłączona do układu rozprowadzania ciepłej wody budynku. Przy zastosowaniu obecnych rozwiązań technicznych nie ma śladu po adaptacji pomieszczenia (przykład na zdjęciach poniżej), a czas demontażu i montażu instalacji jest bardzo krótki.

Wnioski

 Powyżej przedstawiliśmy wszystkie aspekty związane z zamianą „junkersów” gazowych na Ciepło Systemowe.

Ze swojej strony PEC informuje mieszkańców Gniezna, że posiadamy odpowiednią infrastrukturę, zaplecze techniczne i jesteśmy gotowi do dostarczania ciepła systemowego w celu podgrzania wody użytkowej. Uważamy, że Ciepło systemowe z PEC to nie tylko niska cena, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Na uwagę zasługuje przede wszystkim brak możliwości zatrucia się czadem wydobywającym się z niesprawnego kotła lub pieca albo niedrożnych przewodów kominowych oraz brak możliwości wybuchu gazu i pożaru. Jeśli więc nawet podgrzanie wody z użyciem Ciepła systemowego jest w tej samej cenie co podgrzanie jej gazem, to tylko ze względów pełnego 100% bezpieczeństwa warto zastanowić się nad skorzystaniem z Ciepła systemowego!

Ze strony mieszkańców pozostaje przeanalizowanie wszystkich wariantów rozwiązań podgrzewania wody i podjęcie właściwej decyzji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *