Styczeń zimniejszy niż zwykle

Niższa niż zwykle temperatura, jaka panowała w styczniu, spowodowała wyższe zużycie energii cieplnej naszych odbiorców w przekroju całego miesiąca.

Średnia dobowa temperatura za cały miesiąc była poniżej przyjętej w planie techniczno-ekonomicznym Spółki. Maksymalna średnia dobowa temperatura w grudniu wyniosła 6,9 stopni C, natomiast minimalna średnia dobowa temperatura to -9,2 stopni C.

Zmiany temperatury w styczniu przedstawiono na powyższym wykresie. W styczniu średnia temperatura rzeczywista dla całego okresu wyniosła -2,02 stopni C. W planie założono, że wyniesie ona -0,6 stopni C (w którym zakłada się średnią z 20 lat dla danego miesiąca). Rzeczywista temperatura była więc o 1,42 stopni C niższa od planowanej.

Biorąc pod uwagę dwa ostatnie lata, średnia temperatura dla stycznia w 2012 wyniosła +0,56 stopni C, a w 2011 +0,8 stopni C. Oznacza to, że tegoroczny styczeń był stosunkowo zimnym miesiącem.

Niższe temperatury przełożyły się na wyższą sprzedaż energii cieplnej. W styczniu wyprodukowano 78 319 GJ energii cieplnej, przy planowanej ilości 74 770 GJ. Wyprodukowano więc 104,7 % planowanej ilości energii cieplnej.

Oznacza to w ujęciu średnim i bardzo uproszczonym, że użytkownicy Ciepła systemowego zużyli o 4,7 % energii cieplnej więcej niż zazwyczaj w styczniu. Przełoży się to na nieco większe niż przeciętnie rachunki za energię cieplną w tym miesiącu.

Zmiany produkcji, które odpowiadają zmianom zużycia energii cieplnej w styczniu przedstawiono na powyższym wykresie (PEC w Gnieźnie, dzięki zautomatyzowaniu i opomiarowaniu procesu produkcji, dostarczania i dystrybucji energii cieplnej dostarcza tylko tyle energii jaka jest pożądana przez użytkowników).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *