Dziesiątka na 40-tkę!

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o. dostarcza ciepło i ciepłą wodę do ponad połowy mieszkańców Gniezna, stale poszerzając grono swoich odbiorców. Spółka na bieżąco modernizuje ciepłownie, węzły oraz  sieci przesyłu, dostosowując je do współczesnych wymogów. Działania te zostały dostrzeżone i w roku 40. Jubileuszu, gnieźnieński PEC znalazł się w czołowej dziesiątce Ogólnopolskiego Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Energetyki Cieplej w roku 2015 w Polsce.

 

 

 

Źródło: Strefa Gospodarki Dziennik Gazeta Prawna

Z naciskiem na preizolowane

Ponad 41 km sieci ciepłowniczej oraz 239 węzłów grupowych i indywidualnych – to jedynie podstawowe dane charakteryzujące PEC w Gnieźnie. Głównymi źródłami ciepła są dwie ciepłownie opalane miałem, kotłownia zasilana ekogroszkiem oraz 15 kotłowni gazowych. Łączna moc zainstalowana wynosi obecnie ponad 104 megawaty. Przedsiębiorstwo dostarcza ciepło nie tylko do odbiorców indywidualnych i grupowych z Gniezna, ale zaopatruje w nie również sąsiednią gminę Pobiedziska.


Stale poszerzamy grono naszych odbiorców, podnosząc przy tym na bieżąco jakość świadczonych usług w kierunku spełniania rosnących oczekiwań coraz większej rzeszy klientów – wyjaśnia Piotr Staśkiewicz Zastępca Prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o. -  Jedno z najważniejszych zadań w tym zakresie stanowi zamiana węzłów grupowych na indywidualne. Celem tego działania jest znaczące zmniejszenie strat przesyłowych cyrkulacji ciepłej wody. Warto podkreślić, iż obecnie 27,2 km eksploatowanych przez nas sieci jest preizolowana. To dobry wynik, który jednak z roku na rok chcemy konsekwentnie poprawiać.

W ciągu minionych pięciu lat, w związku z realizacją nowych podłączeń obiektów do sieci ciepłowniczej, zostało wykonanych i zainstalowanych 39 nowych węzłów cieplnych. Nowe podłączenia przyczyniają się do zmniejszenia kosztów stałych energii cieplnej, które rozkładają się na większą liczbę odbiorców. W konsekwencji przekłada się to na niższe ceny ciepła dla wszystkich użytkowników.

 Efektywność w połączeniu z oszczędnością

Gnieźnieński PEC na bieżąco modernizuje eksploatowane przez siebie ciepłownie. Największymi inwestycjami w tym zakresie były przebudowy kotłów w technologii ekranów szczelnych. Dzięki temu rozwiązaniu wytwarzają one energię cieplną z wyższą sprawnością (do około 85%), niż ma to miejsce w przypadku standardowych rozwiązań. Równolegle zrealizowano również nową instalację oczyszczania spalin, która pozwoliła na obniżenie emisji pyłów z 400 do 100 mg/m sześc. Z kolei jednym z najważniejszych przedsięwzięć ostatnich lat była budowa tzw. spinki łączącej dwie ciepłownie. Realizacja zadania obejmowała budowę ciepłociągu w technologii rur preizolowanych, za pomocą którego obie dotąd niezależne sieci ciepłownicze zostały połączone w jeden zintegrowany system.  

Wykonanie tych inwestycji pozwoliło z jednej strony zwiększyć sprawność źródeł ciepła, z drugiej zaś poprawić efektywność wykorzystania urządzeń przy jednoczesnym obniżeniu zużycia opału i energii elektrycznej. Pozytywne aspekty tych działań odczuli również sami odbiorcy ciepła, ponieważ w sposób zasadniczy zmniejszyła się awaryjność oraz liczba składanych przez nich reklamacji.

   Czyste powietrze? Warto o nie walczyć!

Zmniejszenie ingerencji w środowisko naturalne, w rozumieniu ilości szkodliwych pyłów i gazów, stanowi priorytet w działalności Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gnieźnie. Dzięki swojej aktywności proekologicznej Spółka zlikwidowała w czasie 40 lat swojego istnienia blisko 90 kotłowni opalanych węglem. Pozwoliło to na dostosowanie się do aktualnie obowiązujących przepisów i norm związanych z ustawą o ochronie środowiska, a także norm i dyrektyw, jakie obowiązują w Unii Europejskiej. Gnieźnieński PEC ma uregulowany stan prawny w zakresie ochrony środowiska, posiadając wszystkie wymagane decyzje, uzgodnienia i pozwolenia związane z emisją zanieczyszczeń i gospodarką odpadami. Przedsiębiorstwo nie podlega przepisom o szczególnym korzystaniu z wód, ponieważ wszystkie jego obiekty zasilane są z sieci wodociągowej, a ścieki zrzucane są do kanalizacji. Wiceprezes Piotr Staśkiewicz roztacza wizję lepszej przyszłości dla mieszkańców Gniezna: Gdyby udało się podłączyć do sieci ciepłowniczej wszystkie źródła niskiej emisji w mieście, wtedy oddychalibyśmy znacznie czystszym powietrzem. I dlatego warto o to walczyć – podsumowuje.


Przyszłość leży w  połączeniu

Zarząd gnieźnieńskiego PEC-u jest przekonany, iż kolejnym krokiem w kierunku ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery, jak również dalszego rozwoju sieci ciepłowniczej w mieście, jest połączenie różnych źródeł energii. Przede wszystkim chodzi tutaj o tzw. kogenerację, czyli jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła. Dzięki temu ogranicza się wykorzystanie energii pierwotnej (energii chemicznej zawartej w paliwie), w porównaniu z wytwarzaniem energii elektrycznej i energii cieplnej oddzielnie. Zgodnie z ogólną tendencją panującą w ciepłownictwie Spółka analizuje również wykorzystanie innych źródeł ciepła takich jak: paliwa alternatywne, biomasę i biogaz. Ma to szczególne znaczenie w kontekście szerszego wykorzystywania ciepła systemowego, a także realizacji przyłączeń nowych odbiorców.

 ”Na PEC zawsze możesz liczyć”

Poza codziennymi zadaniami statutowymi Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej, realizując zadania wynikające ze społecznej odpowiedzialności biznesu. Są to m.in. akcje „PEC czyta dzieciom”, „Z PEC bezpieczniej”, „Drzwi otwarte”, „Niska emisja to wysokie ryzyko”, „Strzeż się czadu” czy „Na PEC zawsze możesz liczyć”. Mają one na celu edukację uczniów gnieźnieńskich szkół podstawowych z zakresu informowania o potencjalnych zagrożeniach, jak i ekologii.



Spółka przeznacza środki na aktywność sportową dzieci i młodzieży w takich dyscyplinach, jak: piłka nożna i ręczna, tenis ziemny, biegi i szachy. Jest również sponsorem corocznego biegu z Ostrowa Lednickiego do Gniezna, znanego jako Bieg Lechitów. Co roku udzielana jest także pomoc finansowa przy organizacji wigilii dla dzieci, w tym niepełnosprawnych. Ponadto PEC wydaje informator pt. „Cieplik gnieźnieński”, w którym przybliża odbiorcom ciepła wszystkie aspekty funkcjonowania przedsiębiorstwa, a także informuje ich o bieżącej działalności i najbliższych planach na przyszłość. Ci ostatni mogą zresztą na bieżąco przekonać się jak działa PEC, zwiedzając ciepłownię wraz z placem opałowym i halą kotłów. Spółka kładzie również duży nacisk na stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych swoich pracowników, umożliwiając im uczestnictwo w różnorodnych szkoleniach i kursach zawodowych, m.in. z zakresu ekonomii, księgowości, prawa i HR. Ogółem poniesione nakłady na podnoszenie kwalifikacji zawodowych personelu, zamknęły w się w roku ubiegłym kwotą ponad 51 tys. zł.

 Źródło: Bogdan Leszczorz – Strefa Gospodarki www.strefa-gospodarki.pl

www.strefa-gospodarki.pl/index.php/293-dziesiatka-na-40-ke-pec-gniezno-sp-z-o-o.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *