Gaz ponownie w górę, ciepło systemowe taniej!

Niedobra informacja dla wszystkich używających gazu do celów grzewczych dotarła z Urzędu Regulacji Energetyki, który zatwierdził PGNiG korektę obowiązującej taryfy w zakresie dostarczania paliw gazowych. Gaz, który w czerwcu zdrożał średnio o 4,8%, tym razem podrożeje o około  6,34%.

Przypomnijmy, że od 1 czerwca wrosła średnia cena gazu wysokometanowego o około 4,8%. Cena ta miała obowiązywać do 30 listopada br.   
Dla Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa (WSG) w przypadku gazu GZ 50, czyli gazu zużywanego przez Gnieźnian, wzrost ceny wyniósł odpowiednia:
  • dla grupy taryfowej W1 – 3,9%,
  • dla grupy taryfowej W2 – 3,5%,
  • dla grupy taryfowej W3 – 3,7%.
Wzrost ceny gazu podyktowany był wzrostem kosztów zakupu gazu pochodzącego z importu, a także wzrostu kosztów związanych z obowiązkiem tworzenia i utrzymywania zapasów gazu ziemnego.
 
Tymczasem Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. wystąpiło o korektę taryfy proponując średni wzrost cen gazu o kolejne 10%.
Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził korektę taryfy w zakresie dostarczania paliw gazowych od 1 października 2010 roku.
Zgodnie z nową Taryfą średni wzrost ceny gazu wysokometanowego wyniesie około 6,34%.
Nowa taryfa, o ile nie nastąpi kolejna korekta będzie obowiązywała do 31 marca 2011 roku.
Wzrost ceny, zgodnie z argumentacją PGNIG jest podobnie jak podczas ostatniej podwyżki, efektem wzrostu kosztów zakupu gazu pochodzącego z importu wynikającego z wahań kursu dolara wobec złotego. Dodatkowo czynnikiem wpływającym na wzrost cen jest wzrost kosztów związanych z obowiązkiem tworzenia i utrzymywania zapasów gazu ziemnego.
Dla Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa (WSG) w przypadku gazu GZ 50, czyli gazu zużywanego przez Gnieźnian, wzrost ceny wyniesie odpowiednio:
  • dla grupy taryfowej W1 – 2,5%,
  • dla grupy taryfowej W2 – 3,3%,
  • dla grupy taryfowej W3 – 3,8%.
Oznacza to, że nadchodzącej zimy osoby używające gazu wysokometanowego GZ 50 do celów grzewczych i podgrzewania wody, po uwzględnieniu podwyżek obowiązujących od 1 czerwca i od 1 października zapłacą więcej  odpowiednio:
  • dla grupy taryfowej W1 – 6,4%,
  • dla grupy taryfowej W2 – 6,8%,
  • dla grupy taryfowej W3 – 7,5%.
W tym miejscu warto kolejny raz podkreślić, że średnia wskaźnikowa cena za ciepło i stawka opłaty przesyłowej dostarczane przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej uległa obniżeniu w stosunku do dotychczasowej taryfy.
Nowa taryfa dla ciepła podobnie jak nowa taryfa w zakresie dostarczania paliw gazowych będzie obowiązywała od 1 października br.
Średnia wskaźnikowa cena za ciepło i stawka opłaty przesyłowej wyniesie 51,79 PLN, przy cenie w poprzedniej taryfie 51,97 PLN. Oznacza to, że nowa cena za ciepło i stawka opłaty przesyłowej będzie stanowiła 99,67% dotychczas obowiązującej.
 
Mniej zapłacą za energię cieplną odbiorcy ciepła systemowego – czyli ciepła dostarczanego z ciepłowni za pośrednictwem miejskiej sieci ciepłowniczej. Obniżka wyniesie 0,7%. Ciepło systemowe z sieci ciepłowniczej, jest zamówione w ilości 67,07 MW, co stanowi 93,53% energii cieplnej dostarczanej przez PEC w Gnieźnie. Oznacza to, że obniżona taryfa będzie dotyczyła 93,53% wszystkich odbiorców.
Mniej zapłacą więc między innymi mieszkańcy Winiar, Tysiąclecia oraz Starego Miasta  (w części podłączonej do sieci ciepłowniczej).
 
Nieco więcej zapłacą natomiast odbiorcy energii cieplnej z kotłowni gazowych. Są to grupy G i PG. Stanowią oni 5,83% wszystkich użytkowników energii cieplnej dostarczanej przez PEC w Gnieźnie.
Tam wzrost cen wyniesie 3,8% i 3%. Jest to spowodowane średnim wzrost ceny gazu wysokometanowego.
Więcej zapłacą także odbiorcy energii cieplnej z kotłowni węglowej przy ul. Poznańskiej 92. Stanowią oni 0,64% wszystkich odbiorców. Wzrost ten wyniesie 2,6% i jest spowodowany wzrostem kosztów obsługi tej kotłowni.
 

Kolejna podwyżka gazu stanowi z pewnością kolejny argument do podłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *