Sprawdź dlaczego ciepło nam ucieka

Wydaje się, że zapotrzebowanie na energię cieplną w mieszkaniach zlokalizowanych w budynkach wielorodzinnych powinno być mniej więcej takie samo. W rzeczywistości może być ono jednak bardzo różne. Różnice w ilości zużytej energii cieplnej, a tym samym różnice w rachunkach mogą sięgać nawet 60 – 70%.

Powstaje pytanie – dlaczego.  
Po pierwsze dlatego, że każdy z nas odczuwa komfort cieplny w innej temperaturze i potrzebuje większą lub mniejszą ilość energii cieplnej.
Po drugie mamy do czynienia ze zjawiskiem przewodzenia ciepła wywołanego  różnicą temperatur.
Warto zauważyć, że każdy materiał  ma swoją charakterystyczną przewodność cieplną, którą oznacza się jako współczynnik przewodności cieplnej.
Dla przykładu żelbeton ma przewodność cieplną – 1,4 W/(mK),  mur z cegły pełnej ma przewodnośc cieplną – 0,7 W/(mK), mur z cegły typu kratówka – 0,47 W/(mK) , beton komórkowy o gęstości 350 kg/m3 – 0,095 W/(mK), a styropian i wata mineralna – 0,04 W/(mK).
Najmniejsze  straty ciepła gwarantuje nam więc styropian i wata mineralna. Dlatego też z tych materiałów wykonuje się w termomodernizacje.
Jak nie trudno zauważyć ilość traconego ciepła z naszego mieszkania będzie więc bardzo uzależniona od technologii w jakiej zostało ono wybudowane.
Istotną rolę w generowaniu strat ciepła ma jednak nie tylko technologia wykonania budynku,  ale także zastosowane okna.  Standardowo okna dostępne na rynku mają współczynnik przenikania ciepła na poziomie 2,6 W/m2K. Dla przykładu współczynnik przenikania ciepła wynosi:
  • dla ściany zewnętrznej: 0,3 – 0,5;
  • dla stropodachu: 0,3;
  • dla poddasza: 0,3;
Jak nietrudno zauważyć, współczynnik przenikania ciepła dla okna jest blisko 10 razy większy niż dla ściany, stropu, czy też stropodachu. Jeśli więc w mieszkaniu mamy znaczny udział powierzchni przeszklonych, wówczas w okresie zimowym szybciej będziemy tracili ciepło, niż ma to miejsce w mieszkaniu o mniejszej powierzchni okien.
Nie wszystkie okna mają jednak taki sam współczynnik przenikania ciepła U. Jeśli okno zespolone, dwuszybowe zastąpione zostanie oknem zespolonym trzyszybowym, wówczas współczynnik przenikania ciepła zmniejszy się z 2,6 do 2,0 W/m2K.
Jeśli zwykłe szyby zastąpimy, specjalnymi szybami niskoemisyjnymi (z naniesioną w procesie produkcji powłoką z tlenków metali), a powietrze między szybami zastąpimy np. agronem, wówczas współczynnik przenikania ciepła zmniejszy się nawet do 1 – 1,2 W/m2K.
Dla porównania okno pojedyncze, oszklone szybą pojedynczą ma współczynnik przenikania ciepła na poziomie 5,0  W/m2K.
 
Żeby zobrazować problem z jakim borykają się przede wszystkim mieszkańcy budynków wielorodzinnych, warto przyjrzeć się wskaźnikom sezonowego zapotrzebowania na ciepło w ciągu ostatniego półwiecza:
  • w 1966 roku, wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło wynosił – 350 W/m2 /rok,
  • w latach od 1967 do 1985 wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło wynosił – 260 W/m2 /rok,
  • w latach od 1986 do 1992 wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło wynosił – 200 W/m2 /rok,
  • w latach od 1993 do 1997 wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło wynosił – 160 W/m2 /rok,
  • w latach od 1998 do 2007 wskaźnik sezonowego zapotrzebowania na ciepło wynosił – 120 W/m2 /rok.
Problemu „ucieczki ciepła” nie rozwiążą nam do końca działania termomodernizacyjne, choć pozwalają one poczynić całkiem spore oszczędności w budżetach domowych.
Nie da się jednak, przez termoizolację budynków wykonanych z wielkiej płyty doprowadzić do uzyskania tak samo niskiego współczynnika przewodzenia ciepła przez ściany jaki występuje np. w przypadku budynku wykonanego z cegły, czy betonu komórkowego.
Istotne znaczenie w zużyciu energii cieplnej ma także usytuowanie mieszkania względem stron świata. Tutaj różnice w zapotrzebowaniu na energię cieplną mogą sięgać nawet 20%.  
Dlatego porównywanie rachunków za energię cieplną dla mieszkań o zbliżonej powierzchni, zlokalizowanych nawet w tym samym budynku wielorodzinnym nie jest miarodajne.
Jedynym wskaźnikiem może być ilość zużytej energii cieplnej wyrażona w GJ (gigadżulach) i cena 1 GJ energii cieplnej.

Zapraszamy do lektury obszernego opracowania, które przygotowaliśmy specjalnie dla Państwa.

Ciepło „ucieka” nam zawsze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *