Komin jak nowy

Wielu mieszkańców Gniezna z pewnością zauważyło, że komin z napisem PEC widoczny co najmniej z kilku kilometrów, drugi po Gnieźnieńskiej Katedrze najbardziej rozpoznawalny element naszego miasta nieco się zmienił. Został on poddany kosmetyce. Jednak nie ona była tutaj najbardziej istotna.

Komin poddawany jest ekstremalnemu oddziaływaniu spalin, które powstają podczas procesu spalania w ciepłowni C13 i co wydaje się niewiarygodne trapi go korozja, tzw. korozja betonu.
Dlatego regularnie, zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, poddawany jest ekspertyzom, w tym uzupełnione są wszelkie ubytki wynikające z korozji.
Tak stało się i tym razem. Po czterech latach, komin został umyty, uzupełnione zostały wszystkie ubytki oraz wymienione zostało oświetlenie alarmowe, które jest doskonale widoczne w nocy.
Dokonano także oceny stanu technicznego galeryjek, drabin, mocowania anten i osprzętu radiowego i telekomunikacyjnego. Na koniec pomalowano cały trzon komina z odtworzeniem napisu PEC.

Dzięki temu komin po kosmetyce jest lśniący i na pewno bardziej estetyczny.

Wszystkie prace związane z myciem, przeglądem komina, dokonaniem uzupełnień, wymianą oświetlenia, itd., wykonało Przedsiębiorstwo Usług Specjalistycznych i Alpinistycznych „ALPEX” z Gorzów Wlkp., które zostało wyłonione w wyniku ogłoszonego zaproszenia do składania ofert na wybór wykonawcy zadania p.n.: „Mycie, konserwacja i malowanie trzonu komina H=101 mb w Ciepłowni C-13 w Gnieźnie przy ul. Spichrzowej 18”. Zaproponowało ono najtańszą ofertę.
Dla tych wszystkich, którzy lubią liczby warto dodać, że żelbetowy komin, który jest posadowiony na terenie Ciepłowni C-13, ma wysokość – 101 mb, średnicę zewnętrzną u podstawy – 6,46 m, średnicę zewnętrzną u wylotu – 4,26 m, średnicę wewnętrzną u podstawy – 4,96 m oraz średnicę wewnętrzną u wylotu – 2,6 m.
Patrząc z daleka zupełnie tego nie widać.

A oto co między innymi widać z komina PEC, który my podziwiamy każdego dnia.

.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *