20 stopni dla klimatu czyli najtańsze jest ciepło, którego nie zużywamy

PEC Gniezno przypomina, że obniżenie temperatury o jeden stopień to oszczędność nie tylko pieniędzy, ale też zasobów – węgla oraz mniejsza emisja zanieczyszczeń.  Ilość zużytych zasobów oraz wielkość emisji to dwa czynniki realnie wpływające na cenę ciepła.

NAJTAŃSZE JEST CIEPŁO, KTÓREGO NIE ZUŻYWAMY

20 stopni dla Klimatu

 

20 stopni jest temperaturą zdrową dla naszego organizmu, co podkreśla Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Architekci potwierdzają, że to także właściwa temperatura dla ścian budynku.

Obniżenie temperatury o 1 stopień

Dostawcy ciepła systemowego zmieniają technologię i strukturę paliw, aby ograniczyć koszty i ilość emitowanego dwutlenku węgla. My także możemy zmienić sposób, w jaki korzystamy z ciepła na bardziej ekonomiczny.

 

Jeden stopień mniej niż dotychczas

to około 5-8% mniejsze zużycie ciepła,

a także oszczędności na rachunkach za ciepło,

450 tys. ton zużytego węgla mniej

i 1 mln ton mniej wyemitowanego dwutlenku węgla.

 

A co gdybyśmy poszli jeszcze o jeden krok dalej? W przypadku obniżenia temperatury do 20 stopni, zużycie węgla spadłoby o 900 tys. ton rocznie a zmniejszenie emisji CO2 aż do 2 mln ton rocznie. Do pochłonięcia takiej ilości dwutlenku węgla potrzeba 30 mln drzew!

Żeby nie marnować, nie trzeba wiele. Wystarczy nieco zmienić nawyki i zastosować się do prostych wskazówek, które pomogą obniżyć zużycie ciepła i wysokość rachunków.

 

TERMOSTAT

Najprostszym sposobem regulacji temperatury w pomieszczeniach jest  prawidłowe ustawienie głowicy termostatycznej zaworu grzejnikowego – termostatu. Takie urządzenie zazwyczaj ma formę pokrętła, na którym narysowana jest skala od 1-5. Cyfry te odpowiadają konkretnej temperaturze powietrza:

  • 1 – od 12°C do 14°C
  • 2 – od 15°C do 17°C
  • 3 – od 18°C do 20°C
  • 4 – od 21°C do 24°C
  • 5 – od 25°C do 28°C

Ustawiając termostat grzejnikowy na odpowiedniej cyfrze, zaprogramujesz go zatem na określoną temperaturę.

Należy pamiętać, że bezwładność regulacyjna głowicy termostatycznej zaworu grzejnikowego wynosi około jednej godziny. Oznacza to, że nastawiona przez nas ilość ciepła dostarczanego do grzejnika ureguluje się po takim (mniej więcej) czasie. Zachęcamy do korzystania z termostatów.

Nie przegrzewaj, wystarczy 20 stopni

Zdaniem lekarzy 20°C to optymalna temperatura pomieszczeń na co dzień. To właśnie w tej temperaturze z reguły czujemy się najlepiej, jesteśmy najbardziej skupieni, pełni wigoru. Wyższa temperatura jest wręcz niezdrowa. Obniża poziom wilgotności powietrza, co sprzyja stanom zapalnym i chorobom dróg oddechowych. Ponadto powoduje obrzęk śluzówki, utrudniający. Co ważne – 20 stopni jest nam potrzebne, gdy jesteśmy w mieszkaniu. W przeciwnym razie temperatura może być niższa do naszego powrotu. W ten sposób nie zmarnujemy ciepła i zaoszczędzimy na rachunkach.

 

Zamykaj drzwi, by szybciej nagrzać pomieszczenie

Najprostsze rozwiązania są najlepsze. Pokój w którym przebywasz szybciej nagrzeje się, jeśli zamkniesz drzwi. Wówczas temperatura w pokoju podniesie się szybciej osiągając komfortową temperaturę, a kaloryfer będzie pracować efektywniej, szybciej ogrzewając pomieszczenie.

 

Zadbaj o szczelne okna

Nawet najbardziej ekologiczne i nowoczesne technologie grzewcze mogą okazać się niedostatecznie efektywne, jeżeli ciepło będzie nam notorycznie uciekać z mieszkania lub domu. Sprawdźmy stan uszczelek w oknach i drzwiach. Zamknijmy wszystkie okna i drzwi w pomieszczeniu, a następnie sprawdźmy dłonią, czy nie wieje. Pomocnicza rada: mokrą dłonią zdecydowanie lepiej wyczujemy przewiew. Jeśli odnajdziemy nieszczelność, jak najszybciej wymieńmy uszczelkę.

 

Pamiętaj o odpowietrzeniu kaloryferów

Gdy kaloryfer nie grzeje w ogóle lub tylko częściowo, słychać w nim bulgotanie i gwizdy, to znak, że trzeba go odpowietrzyć. Odpowietrzenie kaloryfera to dość prosta praca, jednak mimo wszystko warto oddać ją w ręce fachowca. Nieumiejętna naprawa zapowietrzonej instalacji może ją trwałe uszkodzić. Może także rozregulować instalację w całym budynku i narazić wszystkich mieszkańców na koszty.

 

Nie zasłaniaj kaloryfera zasłonami, meblami

Dla niższych rachunków, zadbajmy o prawidłowy przepływ ciepła w mieszkaniu. Każdy mebel lub osłona utrudnia rozchodzenie się powietrza ogrzanego przez kaloryfer. Ciepło zostaje wówczas „uwięzione”, co skutkuje podniesieniem temperatury na termostacie, a tym samym zwiększeniem wydatków na ogrzewanie. Dlatego chcąc zachować efektywność grzania, a tym samym zmniejszyć rachunki za ciepło, nie zakrywajmy grzejników. Kanapa oraz inne elementy wyposażenia wnętrz powinny stać w odległości co najmniej 10 centymetrów od kaloryfera. Jeśli grzejnik znajduje się pod oknem, zrezygnujmy również z sięgających do ziemi zasłon i firan.

 

Stosuj ekrany zagrzejnikowe

Ekran zagrzejnikowy to niedrogi sposób na wydajne ograniczanie strat cieplnych w domach i mieszkaniach. Występuje on w postaci maty, którą przytwierdza się bezpośrednio za grzejnikiem. Dzięki temu, ciepło dotychczas pochłaniane przez chłodniejszą powierzchnię, odbija się i wraca do wnętrza pomieszczenia. W ten sposób możemy zaoszczędzić do 5 proc. ciepła!

 

Zatrzymaj ciepło w pomieszczeniach wspólnych

Wspólne nie znaczy niczyje. Zwracajmy uwagę, czy w częściach wspólnych budynku drzwi i okna są dobrze zamknięte. Przez nieszczelności na klatce schodowej, w suszarniach i piwnicach, ucieka ciepło. W ten sposób tracimy dodatkową energię potrzebną na ich ogrzanie. Za taką nieostrożność płacą wszyscy lokatorzy budynku. Dbajmy o zamykanie drzwi i okien w pomieszczeniach wspólnych. Nie marnujmy ciepła.

 

Wychodzisz z domu? Zmniejsz temperaturę!

Jednym z najprostszych sposobów na oszczędzanie ciepła jest skręcenie temperatury do 17-18°C, gdy wychodzimy do pracy czy szkoły. Pamiętajmy jednak, aby nie zakręcać kaloryferów całkowicie. Nagrzanie wychłodzonego mieszkania z 10°C do komfortowych 20°C pochłonie dużo więcej energii niż utrzymanie niższej temperatury. Ponadto zbyt niskie temperatury utrzymywane przez zbyt długi czas doprowadzają do powstawania grzybów i pleśni.

 

Unikaj suszenia ubrań na kaloryferach

Suszenie ubrań na kaloryferze także prowadzi do marnowania ciepła. Postępując w ten sposób, zasłaniamy część grzejnika i tym samym odbieramy mu powierzchnię grzewczą, zakłócając obieg ciepła w pomieszczeniu. Finalnie zwiększamy wskazania podzielnika nawet o 10%. Nie narażajmy się na większe rachunki.
Kolejnym argumentem przeciw takiej praktyce, jest fakt, że kiedy na rozgrzany, stalowy grzejnik powiesimy zimne pranie, to na powierzchni lakieru powstaną mikropęknięcia, co w późniejszym czasie może spowodować korozję. Jeśli musimy, suszmy rzeczy w pobliżu grzejnika, a nie bezpośrednio na nim.

 

Zadbaj o właściwą temperaturę w łazience

W zależności od pomieszczenia, w którym przebywamy, temperatura do naszego komfortowego funkcjonowania może się nieco różnić. Najcieplej powinno być w łazience (22-24 stopnie), aby nie gromadziła się w niej wilgoć. Nie chcemy też marznąć pod prysznicem lub w wannie. Zatem temperaturę w tym pomieszczeniu najlepiej podwyższyć na godzinę lub dwie przed kąpielą. Przez pozostałą część dnia może być niższa.

 

Wpuszczaj naturalne ciepło do mieszkania

W słoneczne dni wpuszczajmy naturalne ciepło do mieszkania – odsłaniajmy całkowicie okna w domu czy w pracy. Naturalne światło pozytywnie wpłynie na nasz nastrój, a przy okazji ogrzeje pomieszczenie.

 

Oszczędzaj ciepłą wodę

Niemarnowanie ciepła wiąże się także z rozsądnym korzystaniem z ciepłej wody. Jest na to wiele sposobów. Można np. używać jednouchwytowych kranów z mieszaczem. W ten sposób nie zmarnujemy wody na ustawianie temperatury i ciśnienia. Kolejną opcją jest zamontowanie perlatorów lub po prostu zmiana nawyków. Warto wybierać prysznic zamiast kąpieli w wannie, a także zakręcać wodę podczas mycia zębów lub golenia. Oczywiście, w miarę możliwości najlepiej wprowadzić w życie wszystkie powyższe wskazówki.

Zmniejsz temperaturę przed snem

Spokojny sen jest podstawą dobrego samopoczucia, zdrowia i wydajności. Ważna jest nie tylko długość snu, ale również warunki, w jakich śpimy. Idealna temperatura do regeneracji mieści się w zakresie 17-18 stopni Celsjusza. Należy dodać, że wraz z wiekiem nasze wymagania cieplne mogą ulec zmianie. W sypialni seniora najlepiej utrzymywać temperaturę do 20 stopni Celsjusza. Warto również zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w sypialni. Najlepiej śpi się, gdy wilgotność względna powietrza wynosi 40-60%.

 

Oszczędzaj ciepło nie tylko w domu

W wielu firmach, instytucjach, urzędach, lokalach i innych obiektach świadczących usługi, rzeczywisty czas pracy i obecność pracowników zajmują określoną część doby. W pozostałych godzinach pomieszczenia są puste. W związku z tym, warto nie marnować ciepła i dostosować jego zużycie do faktycznych potrzeb. Pamiętajmy, że ilość zasobów zużyta do ogrzania naszego miejsca pracy, miejsc, w których m robimy zakupy czy załatwiamy sprawy oraz wielkość emisji z tym związana – także przekładają się negatywnie na cenę ogrzewania w naszym domu. Warto nie podchodzić do tego tematu na zasadzie „wspólne, czyli niczyje”, a „wspólne, a więc też moje”.

 

Wyjeżdżasz na kilka dni? Skręć temperaturę na 16°C

Kiedy wyjeżdżamy na urlop w okresie grzewczym, warto ustawić w domu odpowiednią temperaturą. Podczas dłuższej nieobecności średnia temperatura w domu powinna oscylować w granicach 15-16 stopni Celsjusza. Pamiętajmy, że nadmierne wychłodzenie sprawi, że po powrocie trudno będzie nam z powrotem dogrzać mieszkanie. Przesadne obniżanie temperatury może również skutkować zawilgoceniem i zagrzybieniem ścian.

 

Wietrz prawidłowo mieszkanie w sezonie grzewczym

Regularne wietrzenie ułatwia utrzymanie właściwej wilgotności powietrza oraz zapobiega rozwojowi chorobotwórczych patogenów. Jednak na 10 minut przed wietrzeniem przykręćmy kaloryfer aby nie marnować ciepła. Następnie wietrzmy pomieszczenie krótko, lecz intensywnie, przez kilkanaście minut. Po zamknięciu okien odkręćmy kaloryfer ponownie.

 

Ogrzewanie-domu-i-mieszkania-jak-ogrzewać-mądrze-20-stopni Nie-marnuj-ciepła-20-stopni-dla-klimatu-20-stopni Ogranicz-emisję-20-stopni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *