Spore oszczędności dla odbiorców Ciepła systemowego !

Grudzień kojarzy nam się z mrozem i śniegiem. Jednak ani jednego, ani drugiego w minionym grudniu jak na lekarstwo.

Taka sytuacja cieszy z pewnością odbiorców Ciepła systemowe. Wysoka temperatura za oknem sprzyja oszczędzaniu energii cieplnej, a co za tym idzie klienci naszego Przedsiębiorstwa zapłacą mniejsze rachunki za energię cieplną!

Zmiany temperatury w grudniu 2011 r. przedstawiono na powyższym wykresie. Maksymalna średnia dobowa temperatura w grudniu wyniosła 8,70ºC, natomiast minimalna średnia dobowa temperatura to -1,70ºC.

W grudniu średnia temperatura rzeczywista dla całego okresu wyniosła 3,75 ºC. W planie techniczno-ekonomicznym Spółki założono, że wyniesie ona 0,3 ºC (w którym zakłada się średnią z 18 lat dla danego miesiąca). Rzeczywista temperatura była więc aż o 3,45 ºC wyższa od planowanej! 

 

Biorąc pod uwagę dwa ostatnie lata, średnia temperatura dla grudnia w 2010 wyniosła -5,2ºC a w 2009 -0,2ºC. Oznacza to, że miniony grudzień był znacznie cieplejszy od tego w latach 2009 i 2010. Mało tego, w 18-letniej historii pomiarów temperatury tylko w roku 2006 roku zdarzył się cieplejszy grudzień. Średnia temperatura rzeczywista dla tego miesiąca wyniosła wówczas 4,6 ºC. Analizując ten okres dochodzimy do wniosku, że również styczeń 2007 r. był bardzo ciepły z temperaturą rzeczywistą na poziomie 4,0 ºC. Patrząc na obecne prognozy temperatury jest całkiem prawdopodobne, że historia powtórzy się w tym roku.

Tak wysokie jak na grudzień temperatury, przełożyły się na mniejszą sprzedaż energii cieplnej. W grudniu wyprodukowano 56 883 GJ energii cieplnej, przy planowanej ilości 67 969  GJ. Wyprodukowano więc 83,7% planowanej ilości energii cieplnej.

Oznacza to, że w ujęciu średnim i bardzo uproszczonym, że użytkownicy Ciepła systemowego zużyli o 16,3% energii cieplnej mniej niż zazwyczaj w grudniu.

Dzięki temu podwyżka ceny Ciepła systemowego z początku sezonu grzewczego nie jest jeszcze zauważana.


Zmiany produkcji a tym samym zmiany zużycia energii cieplnej w grudniu przedstawiono na powyższym wykresie (PEC w Gnieźnie, dzięki zautomatyzowaniu i opomiarowaniu procesu produkcji, dostarczania i dystrybucji energii cieplnej dostarcza tylko tyle energii jaka jest pożądana przez użytkowników).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *