Ogrzewanie podłogowe z PEC
Coraz więcej mieszkańców preferuje ogrzewanie podłogowe zamiast tradycyjnych grzejników. Wybór ten wynika z wielu praktycznych, estetycznych i komfortowych zalet, które oferuje ogrzewanie podłogowe. Ciepło Systemowe z PEC Gniezno może służyć do ogrzewania zarówno z wykorzystaniem grzejników, jak i z instalacji podłogowej.
Przedsiębiorstwa ciepłownicze coraz częściej zachęcają deweloperów do stosowania ogrzewania podłogowego, szczególnie w nowych inwestycjach. Wynika to z kilku kluczowych powodów, które dają korzyści zarówno dla firm ciepłowniczych, jak i dla inwestorów, deweloperów oraz przyszłych mieszkańców.
Ogrzewanie podłogowe ma kilka zalet w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego (grzejnikowego), zarówno pod kątem efektywności, jak i potencjalnych kosztów eksploatacji. Przyjrzyjmy się, dlaczego może być uznawane za lepsze i czasem tańsze:
- Efektywność i równomierne rozprowadzanie ciepła
- Ogrzewanie podłogowe rozprowadza ciepło równomiernie po całej powierzchni pomieszczenia, ponieważ ciepło „wznosi się” od dołu do góry, co sprawia,
że temperatura w pokoju jest bardziej stabilna. - Tradycyjne grzejniki generują gorące powietrze przy ścianach, co tworzy nierównomierne rozprowadzanie temperatury – na przykład przy suficie jest cieplej,
a przy podłodze zimniej. W efekcie wymaga to więcej energii, aby utrzymać komfortową temperaturę na całej wysokości pomieszczenia.
- Niższe koszty eksploatacji przy odpowiedniej izolacji
- Przy ogrzewaniu podłogowym (szczególnie wodnym) temperatura wody może być znacznie niższa (30–40°C) niż w grzejnikach (60–70°C). Dzięki temu system ten jest bardziej efektywny i tańszy w eksploatacji.
- Oszczędności na rachunkach za energię
- Choć instalacja ogrzewania podłogowego wiąże się z wyższymi kosztami początkowymi, oszczędności w zużyciu energii na ogrzewanie mogą wynosić 10-20%, co może prowadzić do zwrotu inwestycji w dłuższej perspektywie.
- Dzięki temu, że przy ogrzewaniu podłogowym można ustawić niższą temperaturę (około 2°C mniej) niż w przypadku grzejników, zachowując ten sam komfort cieplny, zmniejsza się także ogólne zużycie energii.
- Mniejsza cyrkulacja kurzu i alergenów
- Ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie promieniowania, a nie konwekcji, więc nie powoduje tak dużego ruchu powietrza, co redukuje unoszenie kurzu i alergenów. Może być zatem zdrowsze, szczególnie dla osób z alergiami.
- Estetyka i oszczędność miejsca
- Ogrzewanie podłogowe pozwala na całkowite ukrycie instalacji, co daje większą swobodę aranżacji wnętrza. Nie ma potrzeby montowania widocznych grzejników, które zajmują przestrzeń na ścianach i mogą ograniczać ustawienie mebli.
- Koszt instalacji
- Koszt początkowy instalacji ogrzewania podłogowego jest wyższy niż tradycyjnych grzejników. Jednak koszty eksploatacji w dłuższej perspektywie często są niższe, szczególnie jeśli ogrzewanie jest intensywnie używane.
Podsumowując ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym przez deweloperów, zwłaszcza w nowoczesnych budynkach mieszkalnych
i apartamentach. Jest to związane z rosnącą świadomością zarówno deweloperów, jak
i nabywców mieszkań odnośnie zalet tego rodzaju ogrzewania.
W dobrze ocieplonym budynku ogrzewanie podłogowe może być tańsze w użytkowaniu niż konwekcyjne. Jest to wybór długoterminowy, korzystny zarówno ekonomicznie, jak i pod kątem komfortu użytkowania, dlatego też PEC zachęca deweloperów, aby w nowo projektowanych budynkach zamiast tradycyjnego ogrzewania stosować ogrzewanie podłogowe.