Przed Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Gnieźnie wiele wyzwań, których efektem w najbliższych miesiącach i latach będzie proces odchodzenia od węgla na rzecz paliw odnawialnych i odnawialnych źródeł energii. Analizujemy kilka wariantów możliwych rozwiązań, oczekując na wynik próbnego odwiertu geotermalnego, który w pierwszym etapie powinien zapewnić 1/3 energii cieplnej dla Gniezna.
W ostatnich dniach przedstawiciele PEC w Gnieźnie, z Prezesem Jarosławem Grobelnym na czele byli w Pruszczu Gdańskim, gdzie Pruszczańskie Przedsiębiorstwo Ciepłownicze „PEC” Sp. z o.o. zrealizowało budowę systemu wysokosprawnej kogeneracji opartej na gazie. Mówiąc prościej wybudowana została elektrociepłownia produkująca z gazu ziemnego jednocześnie ciepło i energię elektryczną wraz z magazynami ciepła. Ma ona moc 6MW, z czego około 3 MW to energii cieplnej.
Kogeneracja oparta na biomasie, RDF lub na paliwie gazowym, w szczególności biometanie jest w sferze rozważań gnieźnieńskiego PEC. W Pruszczu Gdańskim, rozmawiano o procesie projektowym, realizacji inwestycji i konkretnych rozwiązaniach technicznych.
Wartość projektu: 18 719 084,40 PLN Wydatki kwalifikowane: 15 167 267,81 PLN Dofinansowanie projektu z UE: 7 562 636,56 PLN Termin realizacji projektu: od 29.12.2018r. do 31.12.2022 r.
Wcześniej produkcje ciepła oparte na kogeneracji gazowej wraz z magazynami ciepła wizytowane były w Szubinie i Solcu Kujawskim.