W pierwszej połowie stycznia mieliśmy do czynienia z wysokimi jak na tę porę roku temperaturami. Druga połowa miesiąca to fala mrozów, która objęła obszar całego kraju.
Zimna druga połowa stycznia przy jednocześnie bardzo ciepłym początku roku nie doprowadziła do planowanego zużycia energii cieplnej, a co za tym idzie również w styczniu Odbiorcy energii cieplnej zapłacą niższe rachunki. Dodatkowo na obniżenie opłat za ciepło dla Odbiorców Ciepła systemowego wpływ ma niższa o 2,6% cena ciepła, która obowiązuje od listopada 2013 r.. Na obniżenie rachunków, mimo mroźnej drugiej połowy stycznia, wpływ mają również dokonywane corocznie docieplenia budynków oraz coraz większa świadomość mieszkańców dotycząca oszczędzania energii cieplnej. Wszystko to przełożyło się na niższą sprzedaż energii cieplnej niż planowano.
Średnia dobowa temperatura w dniach 1-31 stycznia wyniosła -1,72 stopni C. W planie techniczno-ekonomicznym Spółki zakładano średnią dobową temperaturę w tym miesiącu na poziomie -0,6 stopni C.
Zmiany temperatury w styczniu przedstawiono na powyższym wykresie.
Tym razem niższa średnia temperatura, jaka panowała w styczniu nie przełożyła się na większą produkcję energii cieplnej.
Dzieje się tak dlatego, że zużycie energii cieplnej nie zwiększa się liniowo wraz ze spadkiem temperatury. Dla przykładu przy średniej dobowej temperaturze na poziomie -2,8?C, dobowe zużycie energii cieplnej wyniosło 2 642 GJ, natomiast przy średniej dobowej temperaturze -14,2?C, dobowe zużycie energii cieplnej wyniosło 3 506 GJ. Oznacza to, że pięciokrotny spadek temperatury powoduje wzrost zużycia energii cieplnej tylko o 32,7%.W styczniu wyprodukowano 71 582 GJ energii cieplnej, przy planowanej ilości 76 180 GJ. Wyprodukowano więc 94,0% planowanej ilości energii cieplnej.
Zmiany produkcji, które odpowiadają zmianom zużycia energii cieplnej w styczniu przedstawiono na powyższym wykresie (PEC w Gnieźnie, dzięki zautomatyzowaniu i opomiarowaniu procesu produkcji, dostarczania i dystrybucji energii cieplnej dostarcza tylko tyle energii jaka jest pożądana przez użytkowników).