Marzec to miesiąc, w którym generalnie robi się coraz cieplej i czujemy jak wiosna zbliża się wielkimi krokami.
Średnia temperatura marca przyjmuje najczęściej wartości dodatnie.
W okresie ostatnich 21 lat średnia temperatura marca spadła poniżej zera tylko w roku 1996. Wyniosła wtedy 0,2 stopnia Celsjusza w minusie. Najcieplejszy marzec w tym okresie był w roku 2007, kiedy średnia temperatura wyniosła 6,7 stopnia w plusie.
Ciepły był także zeszłoroczny marzec, kiedy to temperatura wyniosła 6,5 stopnia Celsjusza w plusie. Średnia temperatura w marcu, liczona przez PEC w Gnieźnie z 21 ostatnich lat wynosi natomiast 3,4 stopnia Celsjusza w plusie.
Oto jak kształtowały się temperatury marca w latach 1993-2013 przedstawiono na powyższym wykresie.
Tegoroczny marzec był zdecydowanie najzimniejszy w ostatnich 21 latach. Zdecydowanie niższa temperatura od zaplanowanej w planie techniczno-ekonomicznym Spółki, jaka panowała w marcu, spowodowała znacznie wyższe zużycie energii cieplnej naszych odbiorców w przekroju całego miesiąca.
Średnia dobowa temperatura za cały miesiąc była poniżej przyjętej w planie techniczno-ekonomicznym Spółki aż o 5,33 stopnia i wyniosła -1,93 stopnia C. Maksymalna średnia dobowa temperatura w marcu wyniosła +5,7 stopnia C, natomiast minimalna średnia dobowa temperatura to -9,8 stopnia C.
Zmiany temperatury w marcu przedstawiono na powyższym wykresie.
Niższe temperatury przełożyły się na wyższą produkcję energii cieplnej. W marcu wyprodukowano 66 875 GJ energii cieplnej, przy planowanej ilości 55 039 GJ. Wyprodukowano więc 121,5 % planowanej ilości energii cieplnej.
Oznacza to w ujęciu średnim i bardzo uproszczonym, że użytkownicy Ciepła systemowego zużyli o 21,5 % energii cieplnej więcej niż zazwyczaj w marcu. Biorąc pod uwagę, że w zeszłym roku sezon grzewczy był cieplejszy niż wynikałoby to z analiz prowadzonych przez ostatnie dwadzieścia jeden lat, należy się spodziewać nieco większych rachunków za ogrzewanie niż miało to miejsce w roku poprzednim.
Zmiany produkcji, które odpowiadają zmianom zużycia energii cieplnej w marcu przedstawiono na powyższym wykresie (PEC w Gnieźnie, dzięki zautomatyzowaniu
i opomiarowaniu procesu produkcji, dostarczania i dystrybucji energii cieplnej dostarcza tylko tyle energii jaka jest pożądana przez użytkowników).