Nieco niższa temperatura od zaplanowanej w planie techniczno-ekonomicznym Spółki, jaka panowała w lutym, spowodowała niższe zużycie energii cieplnej naszych odbiorców w przekroju całego miesiąca.
Wpływ na taką niecodzienną sytuację ma siła wiatru, opady deszczu i śniegu, wilgotność powietrza, a także zmiana przyzwyczajeń odbiorców ciepła oraz większa świadomość oszczędzania energii cieplnej wśród użytkowników Ciepła systemowego.
Średnia dobowa temperatura za cały miesiąc była nieco poniżej przyjętej w planie techniczno-ekonomicznym Spółki. Maksymalna średnia dobowa temperatura w lutym wyniosła +4,4 stopni C, natomiast minimalna średnia dobowa temperatura to -5,6 stopni C.
Zmiany temperatury w lutym przedstawiono na powyższym wykresie. W lutym średnia temperatura rzeczywista dla całego okresu wyniosła +0,12 stopni C. W planie założono, że wyniesie ona +0,6?C (w którym zakłada się średnią z 20 lat dla danego miesiąca). Rzeczywista temperatura była więc o 0,48?C niższa od planowanej.
Biorąc pod uwagę dwa ostatnie lata, średnia temperatura dla lutego w 2012 wyniosła -3,70 stopni C, a w 2011 -2,80 stopni C. Oznacza to, że tegoroczny luty był stosunkowo ciepłym miesiącem.
Wyższe temperatury przełożyły się na niższą sprzedaż energii cieplnej. W lutym wyprodukowano 60 938 GJ energii cieplnej, przy planowanej ilości 68 069 GJ. Wyprodukowano więc 89,5 % planowanej ilości energii cieplnej.
Oznacza to w ujęciu średnim i bardzo uproszczonym, że użytkownicy Ciepła systemowego zużyli o 10,5 % energii cieplnej mniej niż zazwyczaj w lutym. Przełoży się to na nieco niższe niż przeciętnie rachunki za energię cieplną w tym miesiącu.
Zmiany produkcji, które odpowiadają zmianom zużycia energii cieplnej w lutym przedstawiono na powyższym wykresie (PEC w Gnieźnie, dzięki zautomatyzowaniu i opomiarowaniu procesu produkcji, dostarczania i dystrybucji energii cieplnej dostarcza tylko tyle energii jaka jest pożądana przez użytkowników).