Zakończyła się akcja Polskiego Klubu Ekologicznego Koło w Gnieźnie i Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o. pod nazwą „Niska emisja to wysokie ryzyko”.
Akcja „Niska emisja to wysokie ryzyko” miała na celu ochronę środowiska naturalnego poprzez ograniczanie emisji trujących i szkodliwych substancji do powietrza dzięki zmianie przyzwyczajeń oraz zastosowaniu bardziej ekologicznych metod ogrzewania, w tym ciepła z miejskiej sieci, które jest bardziej przyjazne dla środowiska, zapewnia komfort, wygodę, bezpieczeństwo oraz pewność dostaw. Wyłącznym dostawcą Ciepła systemowego w Gnieźnie jest Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o., które to jako partner Polskiego Klubu Ekologicznego Koło w Gnieźnie włączyło się w akcję, mającą na celu zwiększenie świadomości mieszkańców na temat negatywnych skutków zjawiska, jakim jest niska emisja.
W dniu 11 grudnia br. w Miejskim Ośrodku Kultury przy ul. Łubieńskiego 11 w Gnieźnie odbyła się konferencja prasowa podsumowująca trwającą od września akcję „Niska emisja to wysokie ryzyko”. Przeprowadzenie projektu było możliwe dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.
Akcję zapoczątkowała konferencja prasowa w dniu 3 września br. Pięć dni później w ramach kampanii odbyły się II Drzwi Otwarte na terenie ciepłowni C-13 przy ul. Spichrzowej w Gnieźnie. Jest to jedyna okazja w roku, aby zwiedzić ciepłownię ?od środka?, zobaczyć proces produkcji energii cieplnej, plac opałowy, halę kotłów czy halę odżużlania. Imprezie towarzyszyło szereg innych atrakcji takich jak punkt honorowego krwiodawstwa PCK, pokazy doświadczeń chemicznych, mini tenis, szachy parkowe, pokaz Straży Pożarnej, stoisko z kwiatami doniczkowymi czy zawodnikami Startu Gniezno. Dodatkowo goście mieli możliwość uczestniczenia w konkursach z nagrodami, w których główną był rower górski. Dla dzieci przygotowano watę cukrową, kolorowanki i słodkie upominki.
Kolejnym etapem akcji był konkurs wiedzy o niskiej emisji przeprowadzony na antenie Radio Gniezno. Podczas audycji Polskiego Klubu Ekologicznego Koło w Gnieźnie słuchacze odpowiadali na pytania dotyczące PKE i PEC. Wśród osób, które odpowiedziały prawidłowo na przynajmniej jedno pytanie rozlosowano cenne nagrody. 24 października br. w Sali Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się konferencja, w której udział wzięli deweloperzy, zarządcy i właściciele nieruchomości oraz zaproszeni prelegenci, goście, a wśród nich Danuta Krysiak ? Pracownik Wydziału Monitoringu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, dr Bartłomiej Gałęcki z Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, Kinga Świtalska – asystent ds. energii Wielkopolskiej Agencji ds. Zarządzania Energią Sp. z o.o. oraz przedstawiciele PEC – Sylwia Mielcarek i Maciej Ciesielski, którzy omówili zagadnienia związane z pracą ciepłowni.
W ramach akcji zaprojektowano, wydrukowano i rozdystrybuowano głównie wśród mieszkańców centrum Gniezna ulotki oraz plakaty, a także wyprodukowano spot radiowy emitowany na antenie Radio Gniezno oraz klip multimedialny emitowany na antenie TV Gniezno.
W lokalnej prasie i portalach internetowych pojawiły się artykuły informujące o zagrożeniach związanych z niską emisją
Zakończył się również konkurs plastyczno-fotograficzny pt.: „Niska emisja ? jak ją widzimy?”. Konkurs adresowany był do młodzieży i studentów. Najlepsze prace obejrzeć można do końca roku w Kolegium Europejskim w Gnieźnie. Laureaci zostali obdarowani cennymi nagrodami w postaci aparatów fotograficznych.
Mamy nadzieję, że kampania uświadomiła mieszkańcom miasta Gniezna, jak niebezpieczne dla zdrowia jest spalanie śmieci, plastikowych butelek i złej jakości węgla. PEC ma wiele sygnałów od zarządów wspólnot mieszkaniowych i właścicieli nieruchomości, którzy doceniając walory posiadania Ciepła systemowego, wyrazili chęć podłączenia się do miejskiej sieci cieplnej.
Wszystkich zainteresowanych korzystaniem z komfortu cieplnego jakie daje Ciepło systemowe zapraszamy do Biura Obsługi Klienta. Warunki przyłączenia obiektu do sieci cieplnej wydajemy bezpłatnie.
Akcja została definitywnie zakończona i rozliczona z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Przypomnijmy, że dofinansowanie WFOŚiGW wyniosło 10 000 zł.