Do Urzędu Regulacji Energetyki trafił wniosek Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa o obniżkę taryfy na gaz.
Według informacji medialnych na obniżce najwięcej skorzystają użytkownicy kuchenek gazowych oraz osoby, które wykorzystują błękitne paliwo do podgrzania wody użytkowej lub ogrzania domu. Można przyjąć, że obniżka cen gazu wyniesie 12 -17 procent. Należy zwrócić uwagę na to, że mowa jest tylko o spadku cen samego paliwa, natomiast opłaty stałe, które sięgają nawet 50% kwoty rachunku za gaz, nie ulegną zmianie.
Na domiar złego, w przyszłym roku obniżka cen gazu może być zniwelowana przez podwyżkę akcyzy.
Realnie więc cena gazu ulegnie obniżeniu nie o 12-17 procent, ale o 6-7.
Mimo spadku cen paliwa gazowego, nadal najtańszym sposobem podgrzania wody użytkowej oraz ogrzania domu będzie Ciepło Systemowe dostarczane przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o. Dodatkowo, korzystając z miejskiej sieci ,zapewniamy sobie komfort, bezpieczeństwo, wygodę oraz co najważniejsze unikamy zagrożenia zatrucia tlenkiem węgla, który jest bezbarwny, bezwonny i może uwalniać się z kotłów gazowych z otwartą komorą spalania, „junkersów” lub kuchenek gazowych.
Reasumując, rodzina, która do zapewnienia sobie komfortu cieplnego zużyje określoną, tę samą ilość energii cieplnej, zapłaci mniej w przypadku korzystania z Ciepła systemowego o około 15% w stosunku do korzystania z gazu ziemnego. Wynika to przede wszystkim ze wzrostu cen gazu w latach 2001-2008 o 83% przy wzroście cen węgla o 43%*. Warto dodać, że inflacja w tym okresie wyniosła 21,5%.
Ciepło Systemowe będzie zatem nadal relatywnie najtańszym sposobem ogrzewania.
*) źródło: GUS