Energia elektryczna drożeje, Ciepło systemowe pozostaje na stałym poziomie !

Od początku 2010 r., energia elektryczna dla gospodarstw domowych zdrożała  średnio o 7,7%., co przy uwzględnieniu podwyżki od stycznia br. daje sumarycznie średnio około 12,5% podwyżki.

W tym samym czasie Ciepło systemowe zdrożało o około 6% i jego cena w obecnie trwającym sezonie grzewczym nie powinna wzrosnąć.

Zmiany cen energii elektrycznej dla odbiorców indywidualnych zaakceptował w piątek
16 grudnia 2011 r., Prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

Średnia podwyżka cen energii elektrycznej wyniesie około 5,1% i jest ona na poziomie inflacji. Najbardziej wzrośnie cena energii elektrycznej dostarczanej przez TAURON, średnio o 5,88%, nieco mniejszą podwyżkę wprowadzi ENERGA (5,18%), PGE (4,46%), najmniejszą zaś ENEA (4,86%). Warto zauważyć, że sprzedawcy prądu wnosili o podwyżki rzędu 8,4 – 17,9%.

Cały czas trwa próba wprowadzenia nowej taryfy przez PGNiG. Prezes URE wezwał polskiego dostawcę gazu do uzupełninie i korekty wniosku taryfowego. Nie zatwierdzenie nowej taryfy do 17 grudnia spowodowało, że ceny gazu nie wzrosną od 1 stycznia, tak jak chciało PGNiG. Obecnie dostarczanie gazu do odbiorców indywidualnych powoduje dla jego dostawcy straty. Podwyżka jest  wiec nieunikniona. Wzrosła bowiem cena ropy na rynkach światowych (stanowi ona odniesienie do rozliczania kontraktów gazowych. Przy czym PGNiG wnioskowało o podwyżkę samego paliwa gazowego o około 15%. URE jest gotowe wyrazić zgodę na podwyżkę cen gazu rzędu 6 – 8%. 

Warto zauważyć, że gaz w czerwcu 2010 r. zdrożał średnio o 4,8%, a  we wrześniu 2010 r. podrożał ponownie średnio o dalsze 6,34%. PGNiG obniżyło co prawda nieco cenę gazu w styczniu 2011 r. o około 3%, jednak i tak sumaryczna podwyżka cen gazu w poprzednim sezonie grzewczym wyniosła około 8%. Jeśli podwyżka cen gazu osiągnie średnio poziom 7%, wówczas podwyżka w skali półtora roku wyniesie około 15%.

W tym samym czasie średnia wskaźnikowa cena za ciepło i stawka opłaty przesyłowej dla całego PEC w Gnieźnie wzrosła z 51,19 zł do 54,34 zł, czyli o 6,15%. Cena Ciepła systemowego, dostarczanego za pośrednictwem miejskiej sieci ciepłowniczej
z Ciepłowni C13 i C14 wzrosła o 6%.

Niestety wzrost kosztów surowców energetycznych nie jest jedynym obciążeniem dla mieszkańców miasta Gniezna. Drożeje żywność, w tym chleb, mięso i oleje, o około 5%, olej napędowy, paliwa, papierosy.

Mając powyższe na uwadze, PEC w Gnieźnie jest zdeterminowane, żeby utrzymywać cenę Ciepła systemowego na możliwie najniższym poziomie.

Podsumowując powyższe rozważania można dojść do wniosku, że najbardziej korzystne wydaje się korzystanie z Ciepła systemowego. I nie chodzi tutaj tylko o jego korzystną cenę, ale także zalety takie jak bezpieczeństwo, komfort i wygoda oraz pewność dostaw.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *