Absolutorium dla Zarządu i Rady Nadzorczej

W dniu 21 lipca 2011 r. odbyło się zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o., które udzieliło Zarządowi i Radzie Nadzorczej absolutorium z wykonywania obowiązków w minionym roku obrotowym.

W związku z tym, że kapitał zakładowy Spółki wynosi 9 468 000 zł i dzieli się na 9 468 udziałów, które w posiadaniu ma wyłącznie Miasto Gniezno, Zgromadzeniem Wspólników dla PEC jest Prezydent Miasta Gniezna.

Prezydent Jacek Kowalski na zwyczajnym Zgromadzeniu Wspólników zatwierdził sprawozdanie Zarządu Spółki z działalności Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o., sprawozdanie finansowe Spółki, bilans oraz rachunek zysków i strat, sprawozdanie Rady Nadzorczej z działalności w roku obrotowym obejmującym okres: od 01.05.2010 r. do 30.04.2011 r.

Prezydent udzielił także członkom Zarządu Spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków. Absolutorium udzielone zostało także członkom Rady Nadzorczej Spółki.

 

Prezydent zdecydował o pozostawieniu zysku (1.413.578,25 PLN) za rok obrotowy 2010/2011 w spółce i przeniesieniu go na kapitał zapasowy, mając na uwadze konieczność sfinansowania zarówno obecnie realizowanych inwestycji jak i tych planowanych w najbliższych latach.

Zysk osiągnięty w spółce za rok 2010/2011 był znacznie wyższy od planowanego (474.980 PLN). Przyczyniła się do tego dość ostra zima, co zwiększyło znacznie sprzedaż energii cieplnej.

Do osiągniętego zysku przyczyniło się także ograniczanie kosztów, w tym kosztów produkcji i racjonalne oraz efektywne działania inwestycyjne.

 

W zakończonym roku obrotowym Przedsiębiorstwo dokonało przeniesienia kotła WR 10M z ciepłowni C14 (ul. Rzepichy) do Ciepłowni C13 (ul. Spichrzowa) i jego modernizacji w technologii ekranów szczelnych (zwiększenie sprawności wytwarzania energii cieplnej) oraz dostosowanie go do wymogów, które będą obowiązywały w zakresie emisji pyłów już od 2015 r., PEC zrealizował także podłączenie Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, podłączenie Galerii Handlowej na Osiedlu Winiary (Jagiellonka), podłączenie obiektów URBISU na ulicy Chrobrego, przyłączenie do sieci ciepłowniczej kotłowni gazowych przy ul. Czystej i przy ul. Kościuszki oraz dalszy rozwój sieci cieplnej w centrum miasta co powinno poprawiać jakość życia mieszkańców, czyli zmniejszać niską emisję.

 

PEC w Gnieźnie pozyskał także w minionym roku obrotowym dofinansowanie na projekt zatytułowany: Budowa sieci cieplnej łączącej Ciepłownie C-13 i C-14 w Gnieźnie. Otrzymał on dofinansowanie jako jedyny w schemacie III – „Budowa i przebudowa (modernizacja) lokalnych systemów zaopatrzenia w energię elektryczną (średnie napięcia), gaz oraz energię cieplną”, mimo, że o środki ubiegały się także trzy inne podmioty (przedsiębiorstwa ciepłownicze).

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o. otrzymało dofinansowanie w ramach pomocy de minimis. Kwota dofinansowania wynosi 753.842,85 PLN. Całkowita kwota projektu wynosiła – 3.868.546,30 PLN.

Dofinansowanie to zostało przyznane w konkursie nr 12/III/2010 dla Działania 3.2 "Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku" Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Konkurs został przeprowadzony bez preselekcji.

Przedsiębiorstwo pozyskiwało także preferencyjne finansowanie inwestycji polegającej na przeniesieniu i modernizacji kotła WR – 10, wraz z wykonaniem dokumentacji technicznej z Ciepłowni C14 (przy ul. Rzepichy) do Ciepłowni C13 (przy ulicy Spichrzowej) w kwocie 700.000,00 PLN, umarzalnej do 15%. Finansowanie pozyskano z Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Całkowita wartość inwestycji to 2.089.000,00 PLN netto.

W bieżącym roku najważniejsze dla PEC w Gnieźnie będą inwestycje liniowe. Zrealizowano już przyłącza do budynków Urzędu Miejskiego przy ul. Lecha 6, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Żwirki i Wigury 27, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych przy ul. Chrobrego 23, Przedszkola nr 10 przy ul. Sobieskiego. Do podłączenia pozostało jeszcze Medyczne Studium Zawodowe przy ul. Mieszka I 43, Miejski Ośrodka Kultury przy ul. Łubieńskiego 11 oraz Powiatowy Urząd Pracy i budynek pracowni gastronomicznej przy ul. Sobieskiego 20.

Z większych działań inwestycyjnych należy wyróżnić także budowę instalacji odpylania dla dwóch kotłów węglowych typu WLM-5 nr 3 i WLM-5 nr 4, znajdujących się w Ciepłowni C-13, przy ul. Spichrzowej 18 w Gnieźnie. Budowa nowej instalacji odpylania spalin, pozwoli obniżyć emisję pyłów z 400 do 100 mg/m³, dzięki czemu dwa kotły WLM-5 będą spełniały restrykcyjne wymagania dla pyłów, które zaczną obowiązywać od 01.01.2016 roku. Przedsięwzięcie zostanie wykonane przez firmę ECO Instal Holding Sp. z o.o. z Poznania, która w wyniku ogłoszonego przetargu sektorowego przedstawiła ofertę najkorzystniejszą. Rozpoczęcie prac projektowych rozpoczęło się w czerwcu br. z terminem oddania do eksploatacji 15.09.2011 r. Całkowita wartość inwestycji, zgodnie z ofertą Wykonawcy wynosi 289.000,00 PLN netto.

Podczas spotkania z Zarządem spółki, Prezydent Jacek Kowalski podziękował także wszystkim pracownikom spółki za wkład pracy w zakończonym roku obrotowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *