Gospodarczo – Samorządowy HIT Regionów 2010 dla PEC w Gnieźnie !

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o., które zostało wyróżnione w konkursie Gospodarczo – Samorządowym HIT Regionów 2010 za przeniesienie i modernizację kotła WR10 M wraz z budową nowej stacji odpylania.

20 lutego 2011 roku w Aulii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu nastąpiło uroczyste wręczenie HIT-ów Regionu Wielkopolskiego za rok 2010.
Jednym z laureatów zostało Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o., które zostało wyróżnione w konkursie Gospodarczo – Samorządowym HIT Regionów 2010 za przeniesienie i modernizację kotła WR10 M wraz z budową nowej stacji odpylania.
Gospodarczo – Samorządowy HIT Regionu jest przedsięwzięciem organizowanym od połowy lat 90, które promuje szczególnie cenne dokonania rynkowe, samorządowe i ekologiczne. Honorowane są przedsięwzięcia, które stanowią rzeczywistą wizytówkę potencjału gospodarczego i samorządowego poszczególnych regionów.
Przedsięwzięcie te są wyłaniane przez Kapitułę, którą tworzą przedstawiciele urzędów i instytucji oraz stowarzyszeń statusowo zainteresowanych rozwojem gospodarczym i promocją regionów.
Kapituła ocenia przede wszystkim poziom jakościowy, nowatorstwo i zakres osiągniętych korzystnych efektów. Organizatorem konkursu jest Agencja Promocyjna PUNKT S.
Patronami organizatorów są samorządy terytorialne i gospodarcze, przedstawiciele ośrodków doradztwa rolniczego, agencji rozwoju regionalnego, lokalnych mediów oraz innych instytucji i organizacji zainteresowanym życiem gospodarczym i samorządowym.
Patronem edycji wielkopolskiej jest Wojewoda Wielkopolski.
 
W przypadku Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gnieźnie, Kapituła doceniła w szczególności proekologiczny charakter inwestycji. Zwrócono uwagę, że:
  • Inwestycja polega na zastosowaniu w zmodernizowanym kotle ekranów szczelnych, dotychczas nie montowanych w kotłach stosowanych przez PEC w Gnieźnie, które zwiększają jego sprawność z około 80% do ponad 85%,dzięki czemu:zmniejszona zostanie ilość paliwa (węgla), potrzebna do wyprodukowania tej samej ilości energii cieplnej. W związku ze zmniejszeniem się ilość paliwa (węgla), zmniejszy się ilość zanieczyszczeń emitowanych do powietrza (pyły, NOx,S0x, oraz odpowiedzialnego za efekt cieplarniany CO2).
  • W ramach ww. inwestycji, zmodernizowany kocioł został wyposażony w nową stację odpylającą spełniającą normy stężenia dla pyłu poniżej 100 mg/m3, które staną się obowiązujące dopiero w 2015. Obecnie obowiązuje norma emisji pyłów 400 mg/m3.
Kapituła uznała, że zmniejszenie ilość zanieczyszczeń emitowanych do powietrza, w tym CO2, odpowiedzialnego za efekt cieplarniany oraz zmniejszenie ilości emitowanego pyłu, sprawia, iż proces wytwarzania energii cieplnej przez PEC w Gnieźnie stał się jeszcze mniej uciążliwy dla środowiska naturalnego. Inwestycja kosztowała netto 2.089.000,00 PLN.
 
Dowodem, że inwestycja Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gnieźnie może być uznana za proekologiczną, jest także udzielenie na nią pożyczki przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Jest to pożyczka preferencyjnie oprocentowana w kwocie 700.000 PLN, z możliwością umorzenia jej do wysokości 15%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *