Frekwencja zaskoczyła organizatorów podczas pierwszych drzwi otwartych!

Ponad 500 osób wzięło udział w pierwszych drzwiach otwartych w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Gnieźnie. Liczyliśmy się z dużym zainteresowaniem ale ponad 500 osób, które chciały zobaczyć PEC z bliska pozytywnie nas zaskoczyły. Piękna pogoda i chęć zobaczenia jak wytwarza się Ciepło systemowe przyciągnęło w sobotę 24 września, na ul. Spichrzową, do Ciepłowni C13 ponad 500 osób. Wszystko rozpoczęło się o 10 a zakończyło po godzinie 14. Uroczystego otwarcia imprezy w imieniu Miasta Gniezna dokonała Bogusława Młodzikowska, Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Gniezna.

Grupy od 30 – 50 osób wraz z pracownikami pełniącymi w tym dniu rolę przewodników mogły zobaczyć plac opałowy, na którym prowadzony był proces nawęglania i formowania pryzm, halę kotłów z 3 kotłami o mocy 5 MW, oddanym do użytku w roku 2010, zmodernizowanym kotłem o mocy 10 MW i dwoma kotłami o mocy 25 MW, centrum sterowania systemem ciepłowniczym miasta Gniezna, halę odżużlania, halę pomp, gdzie znajdują się pompy odpowiedzialne za dostarczenie Ciepła systemowego do najdalszych zakątków Gniezna oraz instalacje odpylania, dzięki którym ograniczona jest do minimum niska emisję niekorzystna dla zdrowia ludzkiego i otaczającego nas środowiska naturalnego

Uczestnicy z zaciekawieniem słuchali informacji o PEC, z których można było się między innymi dowiedzieć, że:

· komin ciepłowni C-13 ma ponad 100 m wysokości, co odpowiada wysokości
3 wieżowców,

· w sezonie grzewczym spalane jest dziennie 200 ton miału węglowego co odpowiada przeciętnemu rocznemu zapotrzebowaniu na opał od 50 do 100 gospodarstw domowych.

· moc cieplna największego kotła WR-25 odpowiada zapotrzebowaniu na moc „grzewczą” około 200 mieszkalnych budynków wielorodzinnych,

· woda w sieci ciepłowniczej po ogrzaniu w kotle do najdalszego punktu sieci przebywa około 8 km w ciągu około 2 godzin i z takim wyprzedzeniem musi reagować obsługa ciepłowni na zmiany w odbiorze energii cieplnej,

· woda powraca do kotła z najdalszego punktu sieci ciepłowniczej po przebyciu w sumie około 16 km, co trwa około 4 godzin,

· Ciepłownia C13 wykorzystuje w sezonie grzewczym moc elektryczną odpowiadającą mocy 900 lodówek,

stacje odpylania pozwalają rocznie wyeliminować emisję około 800 ton pyłów do powietrza, z którymi mielibyśmy do czynienia, gdyby energia cieplna była wytwarzana w indywidualnych piecach i kotłach.

Ciekawość wzbudzały także urządzenia zaprezentowane przez wystawców. Firma Meibes przedstawiła nowoczesny węzeł ciepłowniczy, który jest odpowiedzialny za sprawne
i efektywne dostarczanie Ciepła systemowego do obiektów oraz nowoczesną stacje domową, tzw. mini węzeł, który jest odpowiedzialny za rozprowadzenie energii cieplnej
w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej oraz precyzyjny pomiar jej zużycia. Węzeł ciepłowniczy przedstawiła także firma Metrolog. Firma Wilo zaprezentowała z kolei pompy. Szczególne zainteresowanie wzbudziła instalacja demonstrująca funkcjonowanie systemu centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej w budynku oraz w mieszkaniu. Pompy prezentowane przez Wilo mogą być stosowane między innymi w obiegach centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej
w budynkach wielorodzinnych. Są to niezwykle efektywne pompy, gdyż posiadają bezstopniową regulację prędkości i innowacyjną budowę, co pozwala oszczędzać energię elektryczną.

Firmy Mirometr i Santech wystawiły liczniki energii cieplnej, które pozwalają precyzyjnie określić ilość zużytej energii, podobnie jak ma to miejsce w przypadku wodomierzy, liczników gazu oraz liczników energii elektrycznej.

Firma Logstor przedstawiła z kolei rury preizolowane, z których obecnie układa się sieci ciepłownicze. Można było się dowiedzieć, że pianka poliuretanowa używana w tych rurach jako izolator jest obecnie najlepszym materiałem ograniczającym oddawanie energii cieplnej do otoczenia podczas jej transportu do odbiorców. Podczas rozmowy z wystawcą można było się dowiedzieć, że przenikalność cieplna pianki jest blisko dwa razy większa niż styropianu stosowanego do ocieplania budynków. Można było między innymi zobaczyć przekroje rur, na których dokładnie było widać ich konstrukcję. Zainteresowani rurami preizolowanymi dowiedzieli się także, że nie ma innego materiału, który pozwoliłby wyeliminować przenikanie energii cieplnej do otoczenia.

Goście PEC, mogli także posilić się kiełbasą lub szaszłykami albo karkówką z grilla. Mogli także skosztować z grochówki. Do dyspozycji gości były także zimne i ciepłe napoje.
Catering podczas imprezy stanowił na pewno wąskie gardło i jest do poprawienia w roku przyszłym. Każda dorosła osoba brała udział w losowaniu gadżetu PEC i Ciepła systemowego.

Najmłodsi mogli skorzystać ze zjeżdżalni i dmuchanego zamku. Gry i zabawy, w tym wspólne rysowanie poprowadzili pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury. MOK był także odpowiedzialny za nagłośnienie. Dzieci otrzymywały balony z logo PEC oraz Ciepła systemowego. W loterii mogły wygrać książeczki – „Wędrówki z Cieplikiem” albo misie „Ciepliki”. Duże zainteresowanie wśród najmłodszych wzbudziła także wata cukrowa
i popcorn.

Duże zainteresowanie wzbudziło stoisko TŻ Start Gniezno. Był na nim obecny wraz ze swoim sprzętem Kacper Gomólski, członek drużyny, która zdobyła w tym roku drużynowe młodzieżowe wicemistrzostwo Polski. Można było otrzymać autograf, zrobić sobie zdjęcie na maszynie, porozmawiać z Kacprem oraz przedstawicielami klubu. Dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów mogły wylosować bilety – wejściówki na Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów, które odbędą się w Gnieźnie 9 października. Do dyspozycji dzieci był „Orzeł”, sympatyczna maskotka Startu Gniezno.

W godzinach 12.00 – 12.30, na terenie Ciepłowni C13, odbyło się spotkanie dla projektantów, instalatorów, deweloperów oraz innych zainteresowanych osób, na temat zastosowania, projektowania, montażu instalacji z mini węzłami mieszkaniowymi, czyli urządzeniami odpowiedzialnymi nowoczesne rozprowadzenie energii w mieszkaniu i domku jednorodzinnym oraz precyzyjny pomiar zużytej energii cieplnej. Spotkanie poprowadził przedstawiciel firmy Meibes.


Frekwencja oraz opinie wyrażane przez uczestników pierwszych dni otwartych w PEC
w Gnieźnie upewniły organizatorów, że tego typu spotkania, podczas których można przybliżyć technologię wytwarzania Ciepła systemowego są potrzebne i oczekiwane. Jest więc powód, żeby podobną imprezę zorganizować także w przyszłym roku.

Wielu z gości podkreślało, że to co zobaczyli i to czego się dowiedzieli zaskoczyło ich oraz zmieniło postrzeganie energii cieplnej, która do tej pory z nikąd pojawiała się w ich mieszkaniach.

Zwiedzający podkreślali, że wytwarzanie Ciepła systemowego to skomplikowany, choć
w pełni zautomatyzowany proces, w którym bierze udział grupa odpowiednio przygotowanych pracowników.

Można mieć nadzieje, że użytkownikom Ciepła systemowego łatwiej będzie teraz zrozumieć skąd biorą się koszty związane z wytwarzaniem oraz dystrybucją energii cieplnej dostarczanej przez PEC w Gnieźnie, która jak wykazują obiektywne analizy jest i tak o około 30% tańsza od energii cieplnej wytwarzanej z gazu ziemnego.

Podsumowując należy podkreślić, że pierwsze dni otwarte w PEC to przede wszystkim ogromne zaangażowania wszystkich pracowników, którzy na co dzień nie zajmują się takimi przedsięwzięciami. Podkreślał to i dziękował pracownikom za zaangażowanie prezes PEC kończąc oficjalnie imprezę.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *