Kocioł WR – 10 M oddany do użytku!

W dniu 4 listopada 2010 r., w Ciepłowni C-13 zlokalizowanej przy ul. Spichrzowej 18 w Gnieźnie, dokonano uroczystego przekazania do eksploatacji pierwszego zmodernizowanego kotła wodnego typu WR-10 (K-1).

Jest to najważniejsza i najkosztowniejsza inwestycja 2010 roku w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Gnieźnie. Kocioł wypełnił lukę w typoszeregu kotłów zainstalowanych w Ciepłowni C-13.
W wyniku przeprowadzonych analiz techniczno-ekonomicznych stwierdzono, że Ciepłownia C-13 w okresach początku i zakończenia sezonu grzewczego pracuje
w przedziale mocy od 10 do 15 MW. Taki poziom zapotrzebowania na energię cieplną występuje przez ok. 90 dni tj. 40% sezonu grzewczego. Aby zapewnić taki zakres mocy, do ruchu włączano jeden kocioł WR-25 (Q=29,075 MW) lub dwa, a niekiedy trzy kotły mniejszej mocy WR-5/WLM-5 (Q=5,815 MW). Taki sposób prowadzenia eksploatacji Ciepłowni generował duże straty cieplne.
 
Zarząd Spółki podjął decyzję o przeniesieniu i modernizacji kotła WR-10, który dotychczas był wykorzystywany w Ciepłowni C14 zlokalizowanej przy ul. Rzepichy w Gnieźnie. Zadanie zostało ujęte w planie techniczno-ekonomicznym roku obrotowego 2010/2011.
 
Kocioł WR-10-M dzięki zastosowaniu ekranów szczelnych ma wyższą sprawność (powyżej 87%, przy sprawności tradycyjnych kotłów około 81%) co pozwoli zaoszczędzić surowiec w postaci miału węglowego.
Jest to więc bardzo ważna inwestycja z punkty widzenia stabilizacji cen energii cieplnej.
W sytuacji, gdy ciągle drożeją surowce energetyczne, coraz droższy jest gaz, olej opałowy i energia elektryczna, inwestycje, które pozwalają, że Ciepło systemowe będzie jeszcze bardziej atrakcyjnie cenowo, są pożądane przez mieszkańców miasta Gniezna.
 
Dodatkowo kocioł został wyposażony w nowoczesny system odpylania spalin tj. cyklofiltry firmy Ecoinstal, które pozwolą obniżyć stężenie pyłów w gazach odlotowych z około 400 do 100 mg/m³. Dzięki temu zmodernizowany kocioł spełni wymagania, które zaczną obowiązywać od 2015 roku.
 
Po zakończeniu procedury przetargowej w dniu 23 kwietnia 2010 r. została zawarta Umowa z Wykonawcą przedsięwzięcia tj.: Energika holding M.Szamałek Z.Szamałek Sp.J. z Wrześni. Całkowita wartość inwestycji, zgodnie z Umową wyniosła 2.089.000,00 PLN netto. Zgodnie z umową inwestycja została zakończona w terminie, tj. w dniu
30 września 2010 r.
 
Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie wystąpiło z wnioskiem o udzielenie pożyczki ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Poznaniu, na wsparcie realizacji przedsięwzięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Zarząd WFOŚiGW, pismem z dnia 06 maja 2010 r. zaplanował pomoc finansową na wsparcie przedsięwzięcia w formie pożyczki. W dniu 17 września 2010 r., w siedzibie WFOŚiGW, Prezes PEC w Gnieźnie podpisał umowę pożyczki, która ułatwiła sfinansowanie zadania. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, udzielił Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej w Gnieźnie pożyczki preferencyjnie oprocentowanej
w kwocie 700.000 PLN, z możliwością umorzenia pożyczki do wysokości 15%.
 
Przedsięwzięcie jest zadaniem proekologicznym i przyjaznym środowisku. Spółka we wniosku o dofinansowanie złożyła stosowne deklaracje ekologiczne, tj. ograniczenie emisji zanieczyszczeń pyłowo-gazowych. Jednym z warunków umorzenia pożyczki będzie poświadczenie przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska osiągniętych w wyniku realizacji przedsięwzięcia zakładanych efektów ekologicznych. Podstawą do wystawienia dokumentu będą pomiary emisji zanieczyszczeń przeprowadzone przez jednostkę akredytowaną.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *