Informacja o zmianie Taryfy dla ciepła

Średnia wskaźnikowa cena za ciepło i stawka opłaty przesyłowej uległa obniżeniu w stosunku do dotychczasowej taryfy. Nowa taryfa zacznie obowiązywać od 1 października 2010 r.

W związku z zakończeniem obowiązywania Taryfy dla ciepła, zatwierdzonej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na rok 2009/ 2010, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej
w Gnieźnie Sp. z o.o., wystąpiło w dniu 31 maja 2010 r. o nową taryfę, tym razem na dwa lata 2010/2012. Nowa taryfa zacznie obowiązywać od 1 października 2010 r.
 
Średnia wskaźnikowa cena za ciepło i stawka opłaty przesyłowej uległa obniżeniu w stosunku do dotychczasowej taryfy.
 
Stało się to możliwe, między innymi dzięki korzystnemu przetargowi na węgiel (miał węglowy), który zakontraktowaliśmy już w kwietniu.
Od tamtego czasu ceny węgla, szczególnie na światowych rynkach wzrosły co powoduje wzrost cen węgla w Polsce.

Zakontraktowana cena węgla jest nieco niższa od ceny w roku poprzednim.
Możliwość nieznacznej obniżki średniej ceny i stawki w taryfie dała także rozważna polityka kosztowa oraz zrealizowane inwestycje, w tym połączenie ciepłowni C13 (przy ul. Spichrzowej) – C14 (przy ul. Rzepichy).
Istotny jest także brak presji na maksymalizację zysków ze strony właściciela czyli Miasta Gniezna, które reprezentuje Prezydent Miasta Gniezna Jacek Kowalski.
 
Wszystko to sprawiło, że możliwe było wystąpienie do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie nowej taryfy ze niższą średnią wskaźnikowa ceną za ciepło i stawką opłaty przesyłowej niż to miało miejsce w roku poprzednim.
 
To ważna informacja nie tylko dla dotychczasowych odbiorców. To także istotny sygnał dla potencjalnych przyszłych odbiorców, którzy obecnie analizują wybór zapewnienia sobie komforty cieplnego.
 
Średnia wskaźnikowa cena za ciepło i stawka opłaty przesyłowej wyniesie 51,79 PLN, przy cenie w poprzedniej taryfie 51,97 PLN. Oznacza to, że nowa cena za ciepło i stawka opłaty przesyłowej będzie stanowiła 99,67% dotychczas obowiązującej.

Nie wszyscy będą jednak płacili mniej za energię cieplną. Wszystko dlatego, że taryfa przygotowywana jest oddzielnie dla każdej z grup odbiorców i nie dopuszcza tzw. finansowania skrośnego (czyli przerzucania kosztów jednej grupy odbiorców do innej).
 

Mniej zapłacą za energię cieplną odbiorcy ciepła systemowego – czyli ciepła dostarczanego
z ciepłowni za pośrednictwem miejskiej sieci ciepłowniczej. Obniżka wyniesie 0,7%. Ciepło systemowe z sieci ciepłowniczej, jest zamówione w ilości 67,07 MW, co stanowi 93,53% energii cieplnej dostarczanej przez PEC w Gnieźnie. Oznacza to, że obniżona taryfa będzie dotyczyła 93,53% wszystkich odbiorców.
Mniej zapłacą więc między innymi mieszkańcy Winiar, Tysiąclecia oraz Starego Miasta (w części podłączonej do sieci ciepłowniczej).
 
Więcej zapłacą natomiast odbiorcy energii cieplnej z kotłowni gazowych. Są to grupy G i PG. Stanowią oni 5,83% wszystkich użytkowników energii cieplnej dostarczanej przez PEC w Gnieźnie.
Tam wzrost cen wyniesie 3,8% i 3%. Jest to spowodowane średnim wzrost ceny gazu wysokometanowego.
Warto podkreślić, że cena gazu wzrosła od 1 czerwca, natomiast PEC w Gnieźnie wprowadza podwyżkę wraz z nową taryfą dopiero od 1 października.
Wyższe koszty jakie ponoszą odbiorcy, za energię cieplną z kotłowni gazowych oraz ciągła rozbudowa sieci ciepłowniczej w centrum miasta skłania PEC do podłączania tych odbiorców do miejskiej sieci ciepłowniczej.
W tym roku PEC podłączył do sieci ciepłowniczej odbiorców energii cieplnej z kotłowni K – 152 przy ul. Czystej 6. Trwa podłączanie odbiorców z kotłowni K – 122, przy ul. Kościuszki 21 oraz K – 173 przy ul. Kościuszki 13. W przyszłym roku do sieci podłączymy odbiorców
z kotłowni K – 142 przy ul. Kaszarskiej i K – 176 przy ul. Wawrzyńca 18.
Więcej zapłacą także odbiorcy energii cieplnej z kotłowni węglowej przy ul. Poznańskiej 92. Stanowią oni 0,64% wszystkich odbiorców. Wzrost ten wyniesie 2,6% i jest spowodowany wzrostem kosztów obsługi tej kotłowni.
Niestety, jak już wspomniano, koszty są przypisywane do poszczególnych grup odbiorców
i nie mogą być one przerzucane na innych odbiorców. Niedopuszczalne jest bowiem finansowanie skrośne. Czuwa nad tym Urząd Regulacji Energetyki.
 
Przedstawione w taryfie ceny są cenami netto, do których należy doliczyć podatek VAT. Obecnie wynosi on 22%. Jeśli więc podatek VAT wzrośnie w przyszłym roku do 23%, wówczas także wzrośnie cena energii cieplnej dla ostatecznych odbiorców. Jest to jednak niezależnie od PEC, gdyż decyzja w tej sprawie zapadnie na szczeblu rządowym
i parlamentarnym.
Warto obniżenie średniej wskaźnikowej ceny za ciepło i stawki opłaty przesyłowej, w tym obniżenie kosztów ciepła systemowego i podwyżkę cen energii cieplnej dostarczanej
z kotłowni gazowych i kotłowni węglowej, zestawić z faktem, że tylko inflacja, czyli wzrost cen towarów oraz płac za rok 2009 wyniosła 3,5%.
Od czerwca wzrosła także cena gazu.
Dla Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa (WSG) w przypadku gazu GZ 50, czyli gazu zużywanego przez gnieźnian, wzrost ceny wyniesie (dla taryf dotyczących mieszkań i domów jednorodzinnych): dla grupy taryfowej W1 – 3,9%, dla grupy taryfowej W2 – 3,5%, dla grupy taryfowej W3 – 3,7%.
Wynika to z zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nowego cennika Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) – nowej taryfy w zakresie dostarczania paliw gazowych.
Będzie ona obowiązywała do 30 listopada br. Biorąc jednak pod uwagę sytuację na rynku paliw można się spodziewać, że w listopadzie nastąpi kolejna podwyżka cen gazu.
Jak poinformowało PGNiG wzrost średniej ceny gazu wysokometanowego o 4,8% jest efektem wzrostu kosztów zakupu gazu pochodzącego z importu, a także wzrostu kosztów związanych z obowiązkiem tworzenia i utrzymywania zapasów gazu ziemnego.
Biorąc pod uwagę, że wyższa wartość opałowa gazu GZ 50 nie pokryła wzrostu kosztów wynikających ze zmiany gazu GZ 35 na GZ 50, mieszkańcy miasta Gniezna, zostali obciążeni kolejną podwyżką cen gazu. Szczególnie odczują to osoby używające gazu do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
 
Podsumowując, warto podkreślić, że użytkownicy ciepła systemowego nie tylko zyskują nową nieco niższą cenę, ale zachowują w dalszym ciągu zalety ciepła systemowego, czyli komfort, wygodę, pewność dostaw i co chyba jest najważniejsze – bezpieczeństwo.
 
Warto też zauważyć, że ciągle zyskujemy nowych użytkowników ciepła systemowego. Są nimi między innymi rozbudowywane Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, Pasaż Handlowy „Jagiellonka” na osiedlu Jagiellońskim oraz obiekty biurowe firmy URBIS przy ul. Chrobrego.
Mówiąc o cenach i kosztach ciepła, chcielibyśmy poinformować, że na naszej stronie internetowej: www.pec.gniezno.pl dostępne są kalkulatory, dzięki którym odbiorcy i potencjalni odbiorcy energii cieplnej z PEC w Gnieźnie będą mogli porównać, czy rzeczywiście ciepło systemowe to relatywnie najtańszy sposób zaspokojenia komfortu cieplnego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *