Czy gaz będzie droższy o 10%?

Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna” z 25 lutego 2010 r., PGNiG wystąpił do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) o podwyżkę cen gazu o 10%. URE odesłał wniosek taryfowy do poprawy i wszystko wskazuje na to, że nowa taryfa nie zacznie obowiązywać w kwietniu br. a dopiero w czerwcu.
Chodzi o to, że PGNiG między innymi niewystarczająco umotywował proponowaną podwyżkę.

Tymczasem analitycy uważają, że URE nie wyrazi zgody na tak wysoką podwyżkę ceny gazu, gdyż stabilna jest jak na razie cena ropy naftowej, z którą powiązane są ceny gazu dostarczanego przez GAZPROM. Niektórzy analitycy uważają nawet, że jeśli ceny ropy spadną to uzasadnione będzie nawet obniżenie cen gazu o 5 – 10%. Obniżka cen gazu jest jednak mało realna. Wnioski taryfowe złożyli bowiem także dystrybutorzy gazu z grupy PGNiG. Oni także oczekują podwyżek.
Jeśli URE uwzględni tylko podwyżki cen gazu o 10% (bez opłat przesyłowych), to osoby używające go do ogrzewania (średnio gospodarstwo domowe używa 2 – 3 tys. metrów sześciennych gazu) zapłacą rocznie nawet o 200 zł więcej.
Jest to znaczna podwyżka, gdyż w ostatnim czasie cena gazu już wzrosła w wyniku zmiany jego rodzaju z GZ 35 na GZ 50 (wzrost ceny gazu nie został bowiem zrekompensowany zwiększeniem jego kaloryczności).
Warto jest więc kolejny raz rozważyć podłączenie się do sieci ciepłowniczej Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i korzystanie z ciepła systemowego.
Cena ciepła systemowego z sieci ciepłowniczej zależy głównie od ceny węgla, która ze względu na brak ograniczeń eksportowych jest stabilna i oscyluje wokół cen z zeszłego roku.
Ponadto warto podkreślić, że na rynku węgla ceny są w pełni konkurencyjne, czego nie można powiedzieć o rynku gazu w Polsce.
Jest więc szansa, że ciepło systemowe z sieci ciepłowniczej w przyszłym sezonie grzewczym nie ulegnie zmianie, lub jeśli będzie potrzebna korekta to na pewno będzie ona mniejsza niż wzrost ceny gazu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *